ISHOCKEY 2022-01-13 KL. 14:00

Säsongen kan förlängas

Av Oliver Marshall

Hockeymatcher i hockeyettan skjuts upp med jämna mellanrum, vilket även har drabbat Hanhals Kings. Nu kan säsongen förlängas för att matcherna inte ska förläggas för tätt.

Säsongen kan förlängas
Vårserien kan förlängas. Foto: Oliver Marshall

Hanhals Kings har ännu inte drabbats så hårt av uppskjutna matcher, men andra lag i den södra vårserien är desto hårdare drabbat av covidsmitta. Och då det även finns stora problem i de övriga tre ettanserierna kan säsongen komma att förlängas.
– Vi jobbar på att förlänga de fyra serierna i två veckor, säger ligachefen Mats Johansson till hockeyettans hemsida.

Planen är att flytta fram säsongen för att skapa luckor åt de redan uppskjutna matcherna. För Hanhals Kings innebär det i så fall att vårserien tar slut den 13 mars, snarare än den 27 februari.
– Min förhoppning är att vi får ett ja i början av nästa vecka, säger Mats Johansson till hockeyettans hemsida.

Hanhals tränare, Per Ljusteräng tycker ingenting om ett eventuellt uppskjutande.
– Vi får se vad som händer. Blir det så, så blir det så. Alla är vana sedan förra året, säger han.


Här levde fattighjon och pensionärer – nu säljs huset
NYHETER 2026-02-22 KL. 17:00
Premium

Här levde fattighjon och pensionärer – nu säljs huset

– Intressant historik och japansk koppling

TV-klipp och nyheter

Villa med panoramavy över havet lockade
2026-02-22 KL. 16:30
Premium

Villa med panoramavy över havet lockade

Så tycker Kungsbackaborna om snön
NYHETER 2026-02-21 KL. 13:55
Premium

Så tycker Kungsbackaborna om snön

Så ska duon locka nya gäster till hotellet
NYHETER 2026-02-21 KL. 09:00
Premium

Så ska duon locka nya gäster till hotellet

Henrik och Jörgen har många järn i elden

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | BANDY 2026-02-22 KL. 13:51
Klart: Så spelas elitseriekvalet

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Nya modellen ska motverka kriminalitet bland unga

Nya modellen ska motverka kriminalitet bland unga

En ny arbetsmodell med tillhörande plattform där bland annat polis, socialtjänst och skola kan samverka på ett smidigt sätt. Det är vad Shadi Shafiee hoppas att Samact ska bli i framtiden, med målet att motverka ungdomskriminalitet och psykisk ohälsa.