Klik venligst
ISHOCKEY 2021-10-27 KL. 22:10

Poängräddare i comebacken

Av Christian Johansson

Nyförvärvet Ludvig Nilsson fick äntligen spräcka målnollan. Men det var en comebackande Albin Svensson som räddade Hanhals Kingspinnen.

Poängräddare i comebacken
Albin Svensson var tillbaka på isen igen. Arkivfoto: Bengt Karlsson

Ludvig Nilsson som hämtades in från Halmstad hade skickat in tvåsiffrigt antal mål tre säsonger i rad i hockeyettan. I Hanhals Kings har han även fått förtroendet att vara assisterande kapten men poängproduktionen har varit minst sagt sval. Efter åtta matcher stod han på ynka en assist. Men i mitten av den tredje perioden såg han till att ta gästerna tillbaka in i matchen borta mot Tranås när han reducerade till 2–3 med en styrning.
– Vi kände att vi var med i matchen och fick en jävla energi, säger forwarden Albin Svensson.

Första matchen

I Hanhals Kings gjorde backnyförvärvet Oscar Ramqvist sin första match på grund av skada. Han var inte den ende som säsongsdebuterade. 21-årige Albin Svensson skadade handleden och tummen i den andra träningsmatchen. På dagen var det nio veckor sedan det hände. Nu fick han ett byte i första perioden, inget i den andra. Men med drygt tre minuter kvar parkerade han framför mål, styrde backskottet från Linus Andersson och slog sedan in sin egen retur.
– Det kändes fruktansvärt skönt efter de här pissveckorna, säger forwarden.


Albin Svensson efter sitt 3–3-mål. Foto: Peter Dahlén/Hanhals Kings


Hanhals Kings öste på för ett segermål.
– Vi gick för trepoängaren, vi kände att vi hade momentum och var det bättre laget i den tredje perioden. Sedan ville den inte in, säger Svensson.
Istället avgjorde hemmalaget i förlängningen.
– Det är surt att torska, vi spelade bra i 60 minuter. Men det är ren glädje att spela ishockey igen – jag är så tacksam över att vara på isen, säger poängräddaren.



Matchfakta
Tranås AIF – Hanhals Kings 4 – 3 (2–1, 1–0, 0–2, 1–0) e.förl.
1–0 (02.18), 2–0 (09.02), 2–1 (15.10) Felix Wermelin, 3–1 (30.47), 3–2 (49.58) Ludvig Nilsson, 3–3 (56.50) Albin Svensson, 4–3 61.51)
Skotten: 31–28 (9–12, 11–7, 8–9, 3–0)

Klik venligst
Alliansen försvarar ny modell för bemanning
NYHETER 2026-05-22 KL. 13:15
Premium

Alliansen försvarar ny modell för bemanning

"Låt det här få lägga sig litegrann"

Svidande kritik mot omsorgens nya organisation
NYHETER 2026-05-22 KL. 12:45
Premium

Svidande kritik mot omsorgens nya organisation

Politikerna oense om central enhet

Flytten till Onsala blev startskottet – nu bokdebut
NYHETER 2026-05-21 KL. 21:00

Flytten till Onsala blev startskottet – nu bokdebut

Entreprenören aktuell med ny krimtrilogi

”Det kan vara bra att något extremt händer”
SPORT 2026-05-21 KL. 19:00
Premium

”Det kan vara bra att något extremt händer”

Annebergsbon om varför hon valde en helt annan väg

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Lämnade USA för Åsa – ville ge barnen tryggare liv

Lämnade USA för Åsa – ville ge barnen tryggare liv

Strax innan pandemin bröt ut och stängde världen tog familjen ett stort beslut. De bestämde sig för att lämna USA och flytta till Sverige. Nu bor de sedan sex år tillbaka vid havet i Åsa. – Jag är så tacksam för att vi flyttade, säger Emily Bender Petrov.