ISHOCKEY 2022-05-05 KL. 14:39

Onsalakille i Småkronornas succélag

Av Eric Andersson

När Småkronorna tog guld i U18-VM i helgen fanns Onsalakillen Isac Born med i truppen. Norra Halland kollade läget med 17-åringen efter succén.

Onsalakille i Småkronornas succélag

Hallå där…
…Isac Born, 17 år, från Onsala som vann U18-VM med Småkronorna i helgen.

Grattis till VM-guldet.
– Stort tack!

Vågade du hoppas på guld inför turneringen?
– Ja men det gjorde man ändå och det var guldet vi strävade efter. Vi visste att vi hade chansen och ville gå för det.

Ni fick en tung start på turneringen med förlusten mot Lettland, sedan städade ni av allt som kom i er väg?
– Det blev en liten väckarklocka att man inte kan slappna av mot något lag på den här nivån. Men vi blev bättre och bättre för varje match när vi kom ihop mer som lag och grupp.

I finalen mot USA hade de 51 skott mot era 15, ändå vann ni med 4–6. Hur var det att spela den matchen?
– Nervöst. Det blev väldigt mycket försvarsspel men när vi väl fick chanserna så satte vi dit pucken. Sen gjorde Hugo Hävelid i målet en jävla fin insats.

Vad säger du om din egen prestation i turneringen?
– Jag tycker att det kändes bra. Jag hade mycket puck, mer än vad jag trodde och när jag var inne på isen var det bara att köra på.

På lördag ska ni hyllas i Avicii Arena, hur känns det?
– Både kul och nervöst eftersom det lär vara en hel del folk på läktarna, men det ska bli skitkul så klart.

2025-09-18 KL. 20:45
Premium

"Jag siktar på stjärnorna så får jag se var jag hamnar"

Lova Johansson redo för sitt andra para-VM

Regionala direktören om rivna kontraktet:
2025-09-18 KL. 12:20
Premium

Regionala direktören om rivna kontraktet: "Misslyckande"

Kostnaderna för Västlänken har skenat och tidsplanen har skjutits fram

17-åriga löftet:
SPORT 2025-09-17 KL. 18:00
Premium

17-åriga löftet: "Vill visa vad jag kan"

Talangen har tagit steget från division två till allsvenskan

Företaget bytte fokus – satsar på giftfria produkter
NYHETER 2025-09-17 KL. 17:00
Premium

Företaget bytte fokus – satsar på giftfria produkter

Denni delar sina bästa tips på hus- och altanrengöring

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | BANDY 2025-09-18 KL. 08:54
FBK föll ihop igen: "Tog dumma beslut"

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Per Fritzell:

Per Fritzell: "Jag tror inte att jag är en rolig människa"

I flera decennier har Per Fritzell, som medlem i humorgruppen Galenskaparna och After Shave, roat svenskarna. Nu är han aktuell i TV-programmet Över Atlanten där han seglar till Karibien. Som barn var det professionell seglare som var drömjobbet, och inte professionell underhållare. – Jag tror inte att jag är en rolig människa. Men jag kan göra figurer som är roliga, säger han.