Albin Sundin har pendlat mellan Frölunda HC och spel med AIK i allsvenskan under säsongen. Till sommaren ser det ut att bli ett klubbyte för 20-åringen från Kungsbacka som enligt Expressen är klar för en SHL-konkurrent.
ISHOCKEY. Albin Sundin har suttit på ett utgående kontrakt med Frölunda HC och det har således funnits frågetecken kring backens framtid. I en intervju med GP i februari gick tränare Roger Rönnberg ut med en uppmaning till Frölundas sportchef Fredrik Sjöström att förlänga kontraktet med 20-åringen från Kungsbacka.
Det har varit stenhård konkurrens på backpositionerna i Frölunda. Utöver de 24 matcherna i SHL har Albin Sundin, som draftades av Edmonton i somras, även gjort 17 matcher för AIK i hockeyallsvenskan dit han varit utlånad.
En förlängning med Frölunda ser det inte ut att bli. Enligt Expressen är Albin Sundin för Timrå kommande säsong på ett längre kontrakt.
Man döms för penningtvättsbrott
Nu får invånarna tycka till
✔ De åker ur✔ De får kvala ✔ Han är Frillesås viktigaste spelare
✔ Den infekterade övergången ✔ Profilens oväntade tystnad ✔ Vem han inte vill se som domare
Från ett paradis till ett annat. Linn Fröjd Johnsen har landat hemma i Kungsbacka efter inspelningarna av dokusåpan Paradise hotel.





