Klik venligst
ISHOCKEY 2021-08-31 KL. 18:14

Från Hanhals till Italienproffs

Joshua Berger hade en undanskymd roll i Hanhals Kings. Nu är det klart vad nästa klubbadress blir – den store forwarden blir proffs i Italien.

Från Hanhals till Italienproffs
Joshua Berger lämnade Hanhals Kings i vintras. Nu väntar spel i Italien.

Hanhals Kings och Joshua Berger bröt kontraktet i samråd i vintras. Det blev 20 matcher och sju poäng för den 195 centimeter långe forwarden. Han ville ha mer speltid och en större roll, vilket den dåvarande Hanhalstränaren Thomas Heden inte kunde utlova.

 

Det blev inget mer spel efter uppbrottet i februari. Joshua Berger berättar att han letade alternativ utomlands men 23-åringen fick inget napp. Det har han fått nu. Joshua Berger är klar för den italienska andradivisionen och klubben Alleghe.

– Det handlar om att känna rätt personer. Jag känner folk som spelat i Italien och som stormtrivts, det är genom dem jag fått hjälp, säger Berger som har italienskt påbrå från sin mamma.

Är italienskan flytande?
– Inte än, jag pratar lite. Det blir viktigt att lära sig språket.

Är det ett äventyr eller en hockeysatsning?
– Hockeysatsning. Jag har en plan som jag ska följa, jag gör det för att utvecklas som spelare och inte för att trappa ner.

 

I Hanhals Kings var han en breddspelare – kommande säsong blir han proffs för första gången i sin karriär.

Kan du leva på lönen?
– Absolut.

 

Läs fler sportnyheter här. 

 

Klik venligst
Här är Kungsbackas nya namn i riksdagen
NYHETER 2026-09-25 KL. 07:30
Premium

Här är Kungsbackas nya namn i riksdagen

"Fantastiskt, men också ansvarsfullt"

TV-klipp och nyheter

Stjärnan som blixtvärvades innan premiären
2026-09-24 KL. 19:45
Premium

Stjärnan som blixtvärvades innan premiären

✔ Därför återvände han ✔ Intresset från andra klubbar ✔ Förväntningarna

Författarens udda grepp – släpper bok utan vanlig text
2026-09-24 KL. 19:00
Premium

Författarens udda grepp – släpper bok utan vanlig text

I den nya ungdomsromanen berättas hela historien genom sms och illustrationer

Onsalakaptenen inför säsongen
SPORT 2026-09-24 KL. 15:15
Premium

Onsalakaptenen inför säsongen

✔ Piken mot lokalrivalen ✔ "Fick smaka lite" ✔ Att vara en fossil

Stor intervju med Aranäs kantlöfte
HANDBOLL 2026-09-24 KL. 11:00
Premium

Stor intervju med Aranäs kantlöfte

✔ Nyckelrollen ✔ Tuffa fjolåret ✔ Nybygget

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | SPORT 2026-09-24 KL. 15:15
Onsalakaptenen inför säsongen

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

"Vi visste inte om hon skulle överleva"

När Alice Johansson Brodén var 1,5 år drabbades hon både av en hjärntumör och en stroke. Läkarna gav henne en mörk prognos. I dag, 16 år gammal, driver hon företag där hon säljer egendesignade kepsar och mössor för att samla in pengar till Barncancerfonden. – Jag vill hjälpa forskningen att gå vidare, säger hon.