ISHOCKEY 2021-11-07 KL. 19:30

Bekanta misstag förstörde matchen

Av Oliver Marshall

Hanhals Kings inledde starkt, men sedan började baklängesmålen ramla in på ett sätt som Per Ljusteräng kände sig väldigt bekant med, och matchen var förlorad efter 20 minuter.

Bekanta misstag förstörde matchen
Det blev en ny förlust för Kings. Foto: Arkivfoto Oliver Marshall

De första tio minuterna kände sig Hanhalstränaren nöjd med.
– Det var en väldigt bra start från oss där vi hade två riktigt bra chanser att göra mål, säger Per Ljusteräng.

Sedan kom ett powerbreak, och efter det skulle matchen glida Hanhals ur händerna. Knappt fem minuter senare hade Karlskrona gjort tre mål bakom Scott Hector.
– Det är tre riktigt billiga mål som kommer på misstag som förföljer oss hela tiden och som vi alltid pratar om, säger Ljusteräng.
Vad är det för misstag?
– Vi möter ett topplag på bortaplan och de kontrar in tre mål på oss.

Innan den första perioden var slut hann även ett fjärde baklängesmål komma. Matchen var förlorad, och innan full tid kom hade två ytterligare puckar hamnat bakom Scott Hector.
– Vi gjorde det svårt för oss själva. Vi får bita i det sura äpplet, det är ny match på onsdag (Halmstad på hemmaplan) och det här ska inte få förstöra vår vecka.

Matchfakta: Hockeyettan
Karlskrona – Hanhals Kings 6 – 0 (4–0, 1–0, 1–0)
1–0 (10.49), 2–0 (13.44), 3–0 (15.08), 4–0 (18.24), 5–0 (36.41), 6–0 (41.52)

Nöjeskrönika:
KRÖNIKOR 2026-06-19 KL. 14:00
Premium

Nöjeskrönika: "Nu vänder det"

Elsparkcyklar skapar allt fler problem i trafiken
NYHETER 2026-06-18 KL. 19:00
Premium

Elsparkcyklar skapar allt fler problem i trafiken

"Vi måste ta de här samtalen med våra barn"

Bakom kulisserna: När Frillesås körde årets tuffaste pass
BANDY 2026-06-18 KL. 18:00
Premium

Bakom kulisserna: När Frillesås körde årets tuffaste pass

✔ Spyor ✔ Psykningar ✔ "Lever han eller?"

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

FN-soldaten återvänder – söker svar om insatserna

FN-soldaten återvänder – söker svar om insatserna

Han har varit på åtta utlandsmissioner, varav fem under den blå FN-flaggan. Nu har Åsabon Adam Folcker tagit ledigt från jobbet i ett år för att göra återbesök i Kosovo, Makedonien, Bosnien, Liberia och Libanon. Han ska kolla läget sådär 20 år efter det senaste uppdraget: Hur blev det egentligen? Resorna ska resultera i tidningsartiklar och möjligen också en bok så småningom.