NYHETER 2020-03-13 KL. 15:51

"Ingen anledning stänga Särö skola"

I nuläget är det inte aktuellt att stänga skolor anser Folkhälsomyndigheten. Förvaltningschef Maria Andersson håller med.

– Det finns ingen anledning att stänga Särö skola, säger hon.

"Ingen anledning stänga Särö skola"
Särö skola.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter



Även i dag liksom tidigare i veckan hålls ungefär hälften av eleverna på Särö skola hemma och är sjukanmälda enligt Maria Andersson, förvaltningschef för Förskola och grundskola i Kungsbacka kommun.

Oron har varit stor på skolan sedan det stod klart att en elev konstaterats smittad med corona efter en Italienresa. Oron minskade inte när smittspårningen hittade ytterligare en smittad elev som varit i kontakt med den första.

Men skolan har just nu inga planer på att stänga, utan följer Folkhälsomyndighetens rekommendationer.

– Skolbarn driver inte epidemin, sa generaldirektören Johan Carlson nyligen under en presskonferens.

– Man måste fundera på konsekvenser om man stänger skolor med friska barn. Barn med föräldrar som har samhällsviktiga jobb kan då inte gå till arbetet om skolorna stänger och sjukvården kan inte mista en stor del av arbetskraft för att föräldrar måste vara hemma med friska barn.

Johan Carlson betonade också att man måste ta hänsyn till en stor grupp barn som är i en utsatt situation och barn med psykisk ohälsa.

– För de barnen är skolan en fast punkt i tillvaron – man måste väga den aspekten mot smittskyddsaspekten.

Läget kan ändras


Men Johan Carlson sa att läget kan ändra sig om smittan sprider sig.

Att stänga en skola kan bli aktuellt till exempel om personalen är så sjuk att man inte kan ha undervisning eller om många elever plötsligt blir sjuka. Då kan det handla om lokala och regionala utbrott och inte bara hela landet.

Genom en ny förordning som regeringen utfärdade i dag fredag blir det därför möjligt för skolornas huvudmän, det vill säga kommunerna och friskolorna styrelser, att stänga skolor. Men man måste också hantera konsekvenserna. Man måste ha koll på de olika elevernas olika behov så att eleverna kan få det stöd de kan behöva.

 

Om man anser att en skola ska stänga ska huvudman göra det i samråd med smittskyddsläkare.

När skolan sedan öppnar igen finns det olika möjligheter i och med den nya förordningen att kompensera för undervisning som eleverna inte fått.

Det kan röra sig om undervisning på lördagar, under lov eller kanske låta terminen fortsätta in i juli.

 

Coronaläget i Halland

Mer läsning

Beordrad karantän – men testas inte

Frustration och oro hos föräldrarna – håller barnen hemma

Ytterligare en vårdanställd smittad

 

 

I sommar uppfyller Marie en dröm
FAMILJ 2025-05-20 KL. 18:00
Premium

I sommar uppfyller Marie en dröm

”Jag ser verkligen fram emot detta!”

En större intervju med backlöftet efter flytten
ISHOCKEY 2025-05-20 KL. 15:08
Premium

En större intervju med backlöftet efter flytten

✔ Utebliven speltid ✔ Hoppandet mellan klubbarna ✔ Nya klubbvalet

Nya innedrogen säljs helt fritt i Kungsbacka
NYHETER 2025-05-20 KL. 11:55
Premium

Nya innedrogen säljs helt fritt i Kungsbacka

”Det går att köpa på många platser, sedan fungerar det som Foodora”

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | HANDBOLL 2025-05-21 KL. 14:00
53-åringen får äntligen debutera

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Gabriella var rädd för vatten – nu är livet skutor och havet

Gabriella var rädd för vatten – nu är livet skutor och havet

Gabriella var livrädd för vatten men en skolresa förändrade allt. Nu är havet hennes liv och sedan 15 år tillbaka jobbar hon på och med Ostindiefararen Götheborg. Fast nästa äventyr är en långsegling med man och barn i egen båt.