HANDBOLL 2023-04-06 KL. 20:29

Förlorade igen – nu är läget prekärt för Aranäs

Av Eric Andersson

HK Aranäs stod upp bra mot IFK Kristianstad även i den andra matchen av kvartsfinalserien. Men det räckte inte till seger och nu är det kniven mot strupen för Kungsbackalaget på söndag.

Förlorade igen – nu är läget prekärt för Aranäs
HK Aranäs förlorade även den andra matchen mot IFK Kristianstad. Foto: Eric Andersson

IFK Kristianstad vann första matchen i kvartsfinalserien med fyra bollar efter att ha vänt ett femmålsunderläge i paus mot HK Aranäs. Det var således 1–0 i matcher till grundseriemästarna när den andra matchen spelades i Kungsbacka bara tre dagar senare.

Återigen var det ett HK Aranäs som stod upp bra i den första halvleken. I anfallsspelet hade både Agust Svensson och Petter Donaldson hade vaknat på rätt sida och stod för ett par fina genombrottsmål vardera. Defensivt hade hemmalaget större problem att få träff på motståndarna och Daniel Bergquist såg vid ett flertal tillfällen uppgiven ut. Men precis som i första matchen var det Aranäsledning i paus – denna gång med 14–13.

Starten på andra halvlek var långt ifrån optimal för hemmalaget. Kristianstad gjorde ett snabbt mål och en missad Aranäspassning som ledde till mål i öppen kasse senare hade matchen vänt till 14–15 efter 32 minuter. Det följdes upp med att Philip Jonsson bommade ett fritt läge, Petter Donaldson en straff och vips var det tre mål upp.

Det var länge en jämn andra halvlek innan Kristianstad drog ifrån mot slutet. Matchen slutade 23–29 och det är alltså kniven mot strupen för Aranäs i tredje matchen som spelas på söndag.


SENASTE TV-NYHETERNA

Eldningsförbud – men det här får du göra
NYHETER 2023-06-01 KL. 15:00

Eldningsförbud – men det här får du göra

Butiken tas bort när mack blir obemannad
NYHETER 2023-06-01 KL. 11:45

Butiken tas bort när mack blir obemannad

Solig festdag när boendet ordnade egen marknad
NYHETER 2023-06-01 KL. 10:30

Solig festdag när boendet ordnade egen marknad

Tågstopp under större delen av dagen
NYHETER 2023-06-01 KL. 07:08

Tågstopp under större delen av dagen

Två 15-åringar åtalas för misshandel på skola
NYHETER 2023-06-01 KL. 07:00
Premium

Två 15-åringar åtalas för misshandel på skola

Fler nyheter

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | FOTBOLL 2023-06-01 KL. 22:43
Efter tunga perioden klev Jonsson fram
Premium | FOTBOLL 2023-06-01 KL. 22:02
Lerkils stod för en överkörning
Premium | FOTBOLL 2023-06-01 KL. 21:36
Här avgör skyttedrottningen derbyt

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Dyrare pendla till övriga Halland

Dyrare pendla till övriga Halland

Från i april gjorde Hallandstrafiken om zonsystemet kraftigt. Det innebar en förenkling och billigare resor för många hallänningar. Men för kungsbackabor som pendlar söderut kan det bli tusentals kronor dyrare varje år.