Klik venligst
DEBATT 2021-01-25 KL. 16:01

Debatt: Gör järnvägsbron vid Inlag säker

Debatt: Gör järnvägsbron vid Inlag säker

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter


Angående bron över järnvägen vid nya Willys, Inlagsleden. Ska det behöva hända en allvarlig olycka innan kommunen tar detta på allvar?


Undertecknad har påtalat otryggheten att gå på denna bro för ansvarig politiker i nämnden för teknik, Monica Neptun, tidigare på plats vid bron, men varken hon eller annan tycks bry sig.


Förslag är att sätta upp en barriär längs bron så gående kan gå trafiksäkert på bron. Idag skiljer en plastremsa mellan gående och bilar.


Jag kontaktade polisen med förslag att kontrollera hastigheten av bilisterna på bron då den många gånger är alldeles för hög. Förhoppningsvis kommer detta att genomföras.


Den stora frågan är: Hur kunde man missa att planera för en trygg bro parallellt med vägbron när man planerade Kollaområdet? Helt ofattbart!


Har nyligen fått information via Trafikverket att en ny bro är i bästa fall klar först vid årsskiftet 2022/2023. Två år! Den lär väl bli lika försenad som all annan infrastruktur.


Kungsbacka Framtidsparti kräver att kommunen sätter upp trafiksäkra barriärer (i betong) längs bron omgående så att vi alla kan gå på bron utan att bli påkörda. Flera incidenter har redan inträffat och vi vill till dess en ny bro står klar att invånare ska känna sig trygga.






Klik venligst

TV-klipp och nyheter

Jubilerande 90-åring bakom kampen för Träffpunkten
2026-04-22 KL. 20:00
Premium

Jubilerande 90-åring bakom kampen för Träffpunkten

Inger Edensvärd låter inte sorg och motgångar stoppa henne

Dyrt för lantbrukare med övervintrande gäss
NYHETER 2026-04-22 KL. 12:15
Premium

Dyrt för lantbrukare med övervintrande gäss

Antalet ansökningar om ersättning ökar kraftigt

Han skyddar grönskan när Kungsbacka växer
NYHETER 2026-04-21 KL. 19:15
Premium

Han skyddar grönskan när Kungsbacka växer

Stefan Löfmark jobbar för att friluftslivet ska få en plats i staden

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Stödet till avhoppare stärks i nytt samarbete

Stödet till avhoppare stärks i nytt samarbete

Stödet till avhoppare från organiserad brottslighet ska nu stärkas. Länsstyrelsen i Halland och Västra Götaland har inlett ett gemensamt samarbete med polisregion Väst i arbetet. – Inget län och ingen kommun är förskonade från att ha avhoppare, säger Sara Tuvesson, brottsförebyggande samordnare på Länsstyrelsen i Halland.