Klik venligst
FOTBOLL 2021-11-04 KL. 13:00

Onsalakaptenen prisas – bäst i serien

Av Christian Johansson

Den 26-årige Onsala BK-kuggen Gustav Lundgren prisas. Kaptenen har utsetts till seriens bästa mittfältare.

Onsalakaptenen prisas – bäst i serien
Gustav Lundgren har utsetts till bäste mittfältare i serien. Foto: Christian Johansson

Onsala BK:s lagkapten Gustav Lundgren har utsetts till bästa mittfältare i Västra Götaland-tvåan. Det har blivit sju mål på 18 matcher för den kreative 26-åringen. Det är spelbolaget Unibet som tagit hjälp av tränare, sportchefer och journalister för att kora de främsta i division 2. Lundgrens lagkamrat och skytteligaledaren Victor Andersson var nominerad som bästa anfallare men fick se sig besegrad av Johan Oremo, Ängelholm.
I varje serie har bästa målvakt, back, mittfältare och anfallare utsetts. I november kommer de ställas mot varandra när den bästa tvåanspelaren på respektive position ska utses.

Klik venligst
De tar upp kampen mot utsatthet på nätet
NYHETER 2026-04-16 KL. 21:00
Premium

De tar upp kampen mot utsatthet på nätet

"Man hör dagligen hur en kille har behandlat en tjej dåligt"

TV-klipp och nyheter

Forntida gravar blottas i vägbyggets spår
2026-04-16 KL. 20:00
Premium

Forntida gravar blottas i vägbyggets spår

Nya vägen är som en tidslinje genom tusentals år

Klart: Han tar över HK Aranäs
HANDBOLL 2026-04-15 KL. 18:45
Premium

Klart: Han tar över HK Aranäs

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | HANDBOLL 2026-04-16 KL. 11:10
OV-stjärnan om det pressade läget

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Känd snickare återskapar 1700-talstorp med vingård

Känd snickare återskapar 1700-talstorp med vingård

Trädhuset i Onsala blev rikskänt i programmet Husdrömmar och fick kommunens arkitekturpris. Men efter bara tre år har snickaren Torkel Haraldsson nya hisnande planer: att bygga upp en 1700-talsgård, återskapa betesmarkerna och starta en vingård med 5 000 plantor.