FOTBOLL 2023-08-31 KL. 15:39

Officiellt: Holm klar för storklubben

Av Christian Johansson

Annebergsfostrade Emil Holm har varit ryktenas man under sommaren. Nu är det slut på ryktena och en flytt är officiell för högerbacken. Ny klubbadress är Atalanta som spelade semifinal i Champions league så sent som 2020.

Officiellt: Holm klar för storklubben
Emil Holm är presenterad av Atalanda. Arkivfoto: Christian Johansson

Landslagets högerback Emil Holm har figurerar i transferrykten en längre tid. När dessutom Spezia trillade ur serie A så tilltog uppgiftsfloran. Transferfönstret stängs den 1 september och än så länge har det inte blivit officiellt med en ny klubbadress för Emil Holm som inledde karriären i Annebergs IF.

Klubbar som Juventus, Milan, Napoli, Ajax, Roma, Fiorentina och Sassuolo har alla nämnt. Men på sistone hard et mesta pekat mot Atalanta som slutade femma i våras och därmed är klara för Europa league. I veckan kom en ny vändning när den spanska klubben Real Betis tydligen gjort en framstöt för att norpa åt sig Emil Holm.

Under torsdagseftermiddagen stod det klart att det är sluten på ryktena. Ny klubbadresss är Atalanta som spelade Champions league-semifinal så sent som 2020. Italienska uppgifter gör gällande att 23-åringen lånas ut med en bindande köpoption, summan blir totalt 11 miljoner euro.

Emil Holm är inte den första från NH-land som drar på sig den svartblåa tröjan. Glenn Strömberg, med Lerkils IF som moderklubb, lirade i Bergamo mellan 1984–1992 och blev en firad stjärna i staden. Den före detta fotbollsstjärnan som i dag är expertkommentator bor kvar i staden.



Gustav Lundgren efter chockbeskedet: ”Overkligt”
FOTBOLL 2025-11-05 KL. 13:36
Premium

Gustav Lundgren efter chockbeskedet: ”Overkligt”

Har tagits ut i landslaget för första gången

TV-klipp och nyheter

TV: Gustav Lundgren efter chockbeskedet
2025-11-05 KL. 15:37
Premium

TV: Gustav Lundgren efter chockbeskedet

Drömmen uppfylld – läkaren Eva vårdar flyktingar i Aten
FAMILJ 2025-11-04 KL. 18:00
Premium

Drömmen uppfylld – läkaren Eva vårdar flyktingar i Aten

"Jag kan göra något litet för några människor"

Efter 28 år – Davids kamp mot Onsalavägen är över
NYHETER 2025-11-04 KL. 16:30
Premium

Efter 28 år – Davids kamp mot Onsalavägen är över

"Är ytterligare ett steg mot undergången för hackspetten"

Fredrik Hansson om föreslagna partiledaren
NYHETER 2025-11-04 KL. 14:30
Premium

Fredrik Hansson om föreslagna partiledaren

”Erfaren och kompetent”

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | FOTBOLL 2025-11-05 KL. 10:00
Mardrömsbeskedet: Säsongen är över

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Princessorna som vandrat i Sveriges alla landskap

Princessorna som vandrat i Sveriges alla landskap

En grupp kvinnor, inspirerade av kronprinsessan Victorias vandringar genom Sveriges landskap, har skapat sin egen unika tradition – Princessvandring. Klädda i kronor och med en gemensam drivkraft har de satt sina fotavtryck i 25 av landets 25 landskap. Deras mål? Att umgås, uppleva och lära sig om Sveriges rika kultur, natur och historia – allt medan de skapar minnen för livet.