Mittbackens sköna avgörande
Spelet fungerade inte och Onsala såg ut att missa ännu en seger. Men då klev han fram, mittbacken Sebastian Heaver och knoppade in segermålet.
– Helt sjukt, säger han om målet.
Sebastian Heaver avgjorde för Onsala.
Hemmalaget hade precis kvitterat och Onsala såg ut att gå mot ett nytt poängtapp, när laget fick hörna.
– Domaren sa att hörnan var det sista som hände i matchen, säger Sebastian Heaver.
Heaver mötte hörnan perfekt och nickade in 4–3-målet till sitt Onsala BK. Sedan blåste domaren av matchen.
– Helt sjukt. Det får man inte göra så ofta som mittback, säger Heaver.
Då klev du klev fram.
– Exakt, det är så det ska vara och det var så jäkla skönt att sätta dit den.
”Blek insats”
Matchen i övrigt är inget Onsala kommer titta på som ett exempel på hur de vill vinna sina matcher.
– Vi gjorde en ganska blek insats faktiskt. Men vi visade att vi kan vinna på andra sätt också, säger Heaver.
Efter ett underläge i paus vände OBK på tillställningen i den andra genom två mål av Victor Andersson. Men när hemmalaget gjorde 3–3 i matchminut såg det mörkt ut. Heavers segermål förlöste alltså Onsala den här dagen, vilket var mittbackens andra mål för säsongen.
– Jag brukar säga att jag har fyra mål i mig per säsong. Så nu får jag göra två till under resten av matcherna, säger han.
Läs fler sportnyheter här.