Klik venligst
FOTBOLL 2021-10-23 KL. 16:55

Mittbackens förlösande mål

Av Oliver Marshall

Åsa förde spelet, men lyckades inte tränga sig igenom Citys försvar. När då mittbacken, Isac Dehlryd, höll sig framme på en hörna blev det proppen ur för hemmalaget, som dessutom fick en välkommen höstpresent från Lilla Träslöv.

Mittbackens förlösande mål
Isac Dehlryd kramas om efter sitt 1–0-mål. Foto: Oliver Marshall

Elias Dehlryd stod som vanligt vid hörnflaggan för att ta hand om en Åsa-hörna. Men i stället för att själv skicka in bollen, rullade han en kort boll till Kristoffer Petersson. Mittfältskreatören vände om och slog in bollen i straffområdet. Av alla hemmaspelare som fanns i boxen var det mittbacksgeneralen, Isac Dehlryd som fann bollen med sin vänsterfot, och skickade derbyts första mål.
– Det var jävligt gott att sätta den, säger Isac Dehlryd.

Böljans kryss
Det var annars ett derby som fram till Dehlryds mål efter en dryg timme var ganska frustrerande för hemmalaget. City, som redan är klara för spel i fyran nästa säsong, krigade på, och stod emot Åsas offensiva försök.
– Vi gjorde inte vår bästa halvlek i den första. Vi hade svårt att hitta igenom, men när vi väl kom loss gjorde vi det bra, säger Dehlryd.

Loss kom Åsa genom Dehlryds 1–0-mål. För bara minuter senare blev Tobias Nordström frispelad, som kyligt rullade in tvåan. Vid det här laget hade även nyheten om att toppkonkurrenten Böljan kryssat borta mot Lilla Träslöv.
– JC (Jesper Carlsson) började snacka under matchen när vi hade 2–0 att Böljan spelat 1–1. Det var gött att höra, säger Dehlryd.


Tobias Nordström vrålar ut sin glädje efter att ha satt dit tvåan. Foto: Oliver Marshall.


Kan säkra seriesegern
Efter Åsas 2–0-mål fick mittbacken god hjälp av sin målvakt, Carl Thilander, som med ett par räddningar, såg till att hemmalaget höll sin nolla bakåt. I stället för en Cityreducering skulle Åsa se till att förbättra sin målskillnad än mer. Elias Dehlryd rann igenom och frispelade William Berntsson, som kyligt fastställde slutresultatet i en övertygande derbyseger för Åsa.
– Det var jäkligt skönt att vinna. I och med att Böljan kryssade också har vi riktigt bra chans att vinna serien, säger Isac Dehlryd.

Precis så är det. För i och med det resultatet har nu Åsa fem poäng ner till just Böljan med två matcher kvar att spela. En seger mot Alet nästa lördag skulle säkra seriesegern redan innan Åsa åker till just Böljan i den sista omgången.
– Det hade vart jäkligt skönt att lösa det innan vi ska åka ner till Böljan, säger Isac Dehlryd.
Vad talar för att det blir så?
– Vår form. Vi är inne i ett stim nu, och vi har bra spelare.




Matchfakta
Åsa IF – Kungsbacka City 3 – 0 (0–0)
1–0 (63) Isac Dehlryd, 2–0 (66) Tobias Nordström, 3–0 (90) William Berntsson

Klik venligst

TV-klipp och nyheter

Jubilerande 90-åring bakom kampen för Träffpunkten
2026-04-22 KL. 20:00
Premium

Jubilerande 90-åring bakom kampen för Träffpunkten

Inger Edensvärd låter inte sorg och motgångar stoppa henne

Dyrt för lantbrukare med övervintrande gäss
NYHETER 2026-04-22 KL. 12:15
Premium

Dyrt för lantbrukare med övervintrande gäss

Antalet ansökningar om ersättning ökar kraftigt

Han skyddar grönskan när Kungsbacka växer
NYHETER 2026-04-21 KL. 19:15
Premium

Han skyddar grönskan när Kungsbacka växer

Stefan Löfmark jobbar för att friluftslivet ska få en plats i staden

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Stödet till avhoppare stärks i nytt samarbete

Stödet till avhoppare stärks i nytt samarbete

Stödet till avhoppare från organiserad brottslighet ska nu stärkas. Länsstyrelsen i Halland och Västra Götaland har inlett ett gemensamt samarbete med polisregion Väst i arbetet. – Inget län och ingen kommun är förskonade från att ha avhoppare, säger Sara Tuvesson, brottsförebyggande samordnare på Länsstyrelsen i Halland.