Sverige är på jakt efter en OS-plats. För att nå dit måste de gå långt i Nations league. Nu väntar två nyckelmatcher på hemamaplan ocxh i truppen återfinns Josefine Rybrink.
Josefine Rybrink var i slutet av september för första gången med i en truppen till tävlingslandskamper. I slutet av månaden är det dags igen för två nya matcher i Nations league. Och Josefine Rybrink, med Onsala BK som moderklubb, är åter igen med i Peter Gerhardssons 24-mannatrupp.
Fridolina Rolfö är inte uttagningsbar på grund av skada, detsamma gäller för Lindomebon Elin Rubensson.
För Sverige väntar Schweiz den 27 oktober i Göteborg och sedan kommer Italien till Malmö den 31 oktober.
Innan det väntar annat internationellt matchande för Josefine Rybrink. Ikväll lirar hennes BK Häcken retur i Champions league-kvalet. Det första mötet mot FC Twente slutade 2–2.
Timo Räisänen återvänder till Kungsbacka för teaterns jubileum
✔ Tog studenten som 38-åring ✔ Sprayade guldskorna själv ✔ Tiden med Diggiloo Diggiley
Misstankarna gäller brott som ska ha begåtts några dagar före skjutningen i Särö
• Felfria försäsongen • Nya serieupplägget • Han vinner poängligan
• 1 300 föreställningar • 370 000 besökare • Så firas jubileet
✔ Besvikelsen ✔ Pressen ✔ Guldjakten
✔ Där hamnar Aranäs ✔ De går upp ✔ Vem är näst bäst i Aranäs
När Alice Johansson Brodén var 1,5 år drabbades hon både av en hjärntumör och en stroke. Läkarna gav henne en mörk prognos. I dag, 16 år gammal, driver hon företag där hon säljer egendesignade kepsar och mössor för att samla in pengar till Barncancerfonden. – Jag vill hjälpa forskningen att gå vidare, säger hon.









