FOTBOLL 2021-12-20 KL. 15:01

Klubbikonen tillbaka i KIF

Av Eric Andersson

Efter ett kortare gästspel hos IFK Fjärås är Kungsbacka IF:s trotjänare Christopher Eriksson tillbaka i klubben. Ett nytillskott som klubben välkomnar med öppna armar.

Klubbikonen tillbaka i KIF

Christopher Eriksson var Kungsbacka IF:s sista utpost under många år. Men efter säsongen 2020 valde målvakten att ta en paus från fotbollen på grund av sin jobbsituation.

Men även om det var sagt att Eriksson inte skulle spela någon fotboll under säsongen 2021 tackade han ja till att hoppa in när IFK Fjärås behövde hjälp.

– Han har varit utlånad till Fjärås från oss i år. Men nu är han tillbakaskriven hos oss vilket så klart känns kanon, säger Tommy Magnusson, sportchef i KIF.

Christopher Eriksson kommer tillsammans med Magnus Berglöf och Noah Porsböll bilda KIF:s målvaktsuppsättning kommande säsong.

– Eriksson blir en viktig del i det gänget. Han kommer inte kunna vara med fullt ut men tanken är att han ska vara med så mycket som möjligt, säger Magnusson.

I ett ungt KIF kommer Eriksson bland annat tillföra viktig rutin.

– Det är bra att få in lite rutin till vår unga trupp men framförallt är det en otroligt bra målvakt vi får.

Bortsett från att Christopher Eriksson återvänder har KIF sedan tidigare gjort klart med mittfältaren Sebastian Gerhardsson från Lerkil.

– Vi har ett gäng spelare som kommer fortsätta provträna med oss i januari. Men vi känner ingen panik och kommer ta in spelare bara för att utan tar vi in något ska spelaren tillföra något till truppen, säger Tommy Magnusson.

Hundar kräver tid, pengar och ett ihållande intresse
NYHETER 2026-08-02 KL. 09:45
Premium

Hundar kräver tid, pengar och ett ihållande intresse

Det ska du tänka på när du skaffar valp

TV-klipp och nyheter

Bertil välkommen medlem i familjen för Eva och Leif
2026-08-02 KL. 09:00
Premium

Bertil välkommen medlem i familjen för Eva och Leif

376 raser att välja bland – viktigt att hitta rätt

Nya indiska restaurangen har öppnat
2026-08-01 KL. 12:28
Premium

Nya indiska restaurangen har öppnat

Tävlingen i Förlanda ställs in
NYHETER 2026-07-31 KL. 18:00
Premium

Tävlingen i Förlanda ställs in

Hård kritik mot beslut om skiljeman för hyror
NYHETER 2026-07-31 KL. 06:45
Premium

Hård kritik mot beslut om skiljeman för hyror

Så mycket förelås hyrorna höjas i Kungsbacka

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2026-08-01 KL. 12:28
Nya indiska restaurangen har öppnat

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Nöjeskrönika: Gubbarna som håller mig ung länge

Nöjeskrönika: Gubbarna som håller mig ung länge

Ålder kan vara svårt att relatera till ibland. Men gör man det på rätt sätt så kan man känna sig ung länge. I alla fall så länge som veteranerna i Deep Purple och Rolling Stones inte bara släpper samlingsskivor utan faktiskt mycket bra ny musik.