Fredrik Holmbergs succéår bara fortsätter trots att sista matchen är spelad. Tränaren utsågs till superettans bästa tränare 2023 på superettagalan.
Den sportsliga säsongen är över för Gais och tränaren Fredrik Holmberg. Men under måndagskvällen prisades Onsalabon på superettangalan. Tränarna och lagkaptenerna i serien samt 20 medierepresentanter röstade. Juryn slog fast att årets tränare var Fredrik Holmberg som förde nykomlingen Gais rakt igenom serien upp i allsvenskan.
– Jag tar emot det här priset med stor stolthet. Vilken säsong 2023 har varit! Inte bara att vi avancerat till Allsvenskan utan även på sättet vi gör det. Jag är så stolt över laget. Att vi som nykomlingar i Superettan kan spela den sortens fotboll som vi gjort i år och hela tiden blivit bättre gör mig otroligt glad, säger Fredrik Holmberg.
Gustav Lundgren var nominerad som årets mittfältare men den kategorin vann Västerås SK:s Daniel Ask.
Läs en längre intervju med Fredrik Holmberg här.
Kommunens nya riktlinjer bröt mot lagen
Utemiljöerna i Kungsbackas förskolor ska utvecklas. Enligt Anna Alexandersson, som leder projektet, ska barnens utemiljöer stimulera till rörelse, lärande, kreativitet och lekglädje. Hon menar att behovet av att jobba med detta i kommunen är stort. – Det här är så viktigt, säger hon.