FOTBOLL 2023-11-10 KL. 12:54

Holmberg och Lundgren kan prisas

Av Eric Andersson

Superettan lider mot sitt slut och när Årets spelare på respektive position ska utses var det Gaistätt i nomineringarna. Bland annat har Gustav Lundgren nominerats till Årets mittfältare och Fredrik Holmberg till Årets tränare.

Holmberg och Lundgren kan prisas

FOTBOLL. Förra helgen stod det klart att Gais slutar tvåa i superettan och därmed spelar i allsvenskan nästa säsong för första gången sedan 2012. Efter varje superettansäsong prisas den bästa spelaren på respektive position och nu har nomineringarna offentliggjorts.

Till varje kategori har tre spelare nominerats och bland dem finns två lokala förmågor. Gustav Lundgren, som gjort tre mål och 12 assist, har nominerats till Årets mittfältare och Fredrik Holmberg är en av tre kandidater som kan ta hem Årets tränare.

Vinnarna kommer utses under måndagskvällen.



TV-klipp och nyheter

Hemtjänsten i Kungsbacka på plats 74
NYHETER 2023-12-06 KL. 11:45

Hemtjänsten i Kungsbacka på plats 74

Halmstad bäst i Sverige

Beslutet om tre sjukhus spikas
NYHETER 2023-12-05 KL. 20:00
Premium

Beslutet om tre sjukhus spikas

Klagomål på Vardaga diariefördes inte
POLITIK 2023-12-05 KL. 07:00
Premium

Klagomål på Vardaga diariefördes inte

Kommunens nya riktlinjer bröt mot lagen

Fler nyheter

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | TRAFIK 2023-12-06 KL. 16:00
Äldre kvinna kritisk mot p-appar

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Förskolans utemiljöer ska hjälpa barn att lära

Förskolans utemiljöer ska hjälpa barn att lära

Utemiljöerna i Kungsbackas förskolor ska utvecklas. Enligt Anna Alexandersson, som leder projektet, ska barnens utemiljöer stimulera till rörelse, lärande, kreativitet och lekglädje. Hon menar att behovet av att jobba med detta i kommunen är stort. – Det här är så viktigt, säger hon.