Superettan lider mot sitt slut och när Årets spelare på respektive position ska utses var det Gaistätt i nomineringarna. Bland annat har Gustav Lundgren nominerats till Årets mittfältare och Fredrik Holmberg till Årets tränare.
FOTBOLL. Förra helgen stod det klart att Gais slutar tvåa i superettan och därmed spelar i allsvenskan nästa säsong för första gången sedan 2012. Efter varje superettansäsong prisas den bästa spelaren på respektive position och nu har nomineringarna offentliggjorts.
Till varje kategori har tre spelare nominerats och bland dem finns två lokala förmågor. Gustav Lundgren, som gjort tre mål och 12 assist, har nominerats till Årets mittfältare och Fredrik Holmberg är en av tre kandidater som kan ta hem Årets tränare.
Vinnarna kommer utses under måndagskvällen.
Jessica och Niclas berättar om livet med tre svårt sjuka barn
Rekordet är 350 indragna körkort på ett år. Nu tackar trafikpolischefen Hans Qvant för sig och går i pension, men irritationen över hur vi kör bil i Halland lär finnas kvar. – Vi har en förfärlig trafikkultur på E6, säger han.



