Superettan lider mot sitt slut och när Årets spelare på respektive position ska utses var det Gaistätt i nomineringarna. Bland annat har Gustav Lundgren nominerats till Årets mittfältare och Fredrik Holmberg till Årets tränare.
FOTBOLL. Förra helgen stod det klart att Gais slutar tvåa i superettan och därmed spelar i allsvenskan nästa säsong för första gången sedan 2012. Efter varje superettansäsong prisas den bästa spelaren på respektive position och nu har nomineringarna offentliggjorts.
Till varje kategori har tre spelare nominerats och bland dem finns två lokala förmågor. Gustav Lundgren, som gjort tre mål och 12 assist, har nominerats till Årets mittfältare och Fredrik Holmberg är en av tre kandidater som kan ta hem Årets tränare.
Vinnarna kommer utses under måndagskvällen.
Experten förklarar varför regionen sticker ut
Strax innan pandemin bröt ut och stängde världen tog familjen ett stort beslut. De bestämde sig för att lämna USA och flytta till Sverige. Nu bor de sedan sex år tillbaka vid havet i Åsa. – Jag är så tacksam för att vi flyttade, säger Emily Bender Petrov.


