FOTBOLL 2025-11-18 KL. 13:58

Gustav Lundgren startar för Sverige ikväll

Av Eric Andersson

Det blev ingen speltid för Gustav Lundgren mot Schweiz i lördags. Ikväll blir det landslagsdebut för Onsalasonen när han startar för Sverige.

Gustav Lundgren startar för Sverige ikväll

FOTBOLL. När Graham Potter tog ut sin första landslagstrupp som svensk förbundskapten för ett par veckor sedan innehöll den ett par rejäla överraskningar. Den kanske allra största var att Onsalasonen och Gaisstjärnan Gustav Lundgren tog plats i truppen. 30-åringen som så sent som 2021 spelade division 2-fotboll med Onsala BK.

I lördagens match mot Schweiz blev han kvar på bänken hela matchen som slutade i förlust med 1–4.

Ikväll väntar Slovenien i den sista matchen i VM-kvalet och då kastar Potter om rejält i startelvan. Det är nio förändringar jämfört med startelvan mot Schweiz. Däribland så kliver 30-årige Gustav Lundgren in från start och gör landslagsdebut.

LÄS MER: NH:s dokument om Gustav Lundgrens 15 år i lokalfotbollen



Tränaren om det kommande lagbygget i Frillesås
2026-03-16 KL. 18:00
Premium

Tränaren om det kommande lagbygget i Frillesås

✔ Norgespåret ✔ Vem det rycks mest i ✔ Vad som prioriteras

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | SPORT 2026-03-16 KL. 12:34
Sporten i korthet

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Från fisklådor till moderna villor – företaget fyller 80 år

Från fisklådor till moderna villor – företaget fyller 80 år

I fabriken i Älvsåker växer villor fram steg för steg med modern teknik. Men det började en gång med två bröder och fisklådor till Göteborgs hamn. När A-hus fyller 80 år möter historien en småhusmarknad i förändring.