Varlaskolan går som tåget i skol-SM. Under fredagen körde de över motståndet i semifinalen och senare i vår väntar finaler i både fotboll och futsal.
FOTBOLL. Tidigare i skol-SM har Varlaskolan slagit ut Vesterhavsskolan från Falkenberg med och Hagaskolan från Alvesta. Under fredagen var de nere i Ystad och spelade semifinal mot Norreportskolan. Det blev seger med hela 9–0 och en säkrad plats i finalen.
Varlaskolan har sedan tidigare tagit sig till final i skol-SM i futsal, så det blir dubbla finaler längre fram i vår.
– Det är jätteroligt. Vi har ett par årgångar med duktiga tjejer, säger tränaren Thorbjörn Svensson.
"Vi måste ta de här samtalen med våra barn"
Han har varit på åtta utlandsmissioner, varav fem under den blå FN-flaggan. Nu har Åsabon Adam Folcker tagit ledigt från jobbet i ett år för att göra återbesök i Kosovo, Makedonien, Bosnien, Liberia och Libanon. Han ska kolla läget sådär 20 år efter det senaste uppdraget: Hur blev det egentligen? Resorna ska resultera i tidningsartiklar och möjligen också en bok så småningom.


