FOTBOLL 2022-09-04 KL. 18:01

Drömmål när Åsa bröt mardrömssviten

Av Christian Johansson

Åsa IF värvade. De bytte spelsystem. Men hur man än vrider och vänder – ibland behöver man bara någon som skickar upp en frispark i krysset från 25 meter.

Drömmål när Åsa bröt mardrömssviten
Åsa IF och Anton Millesson Nilsson fick äntligen jubla igen. Arkivfoto: Carl Schöndell

Det var med förändringar som Åsa IF, med sex raka förluster, kom till start. Dels hade de värvat Kortedalas mittfältsankare Salifu Manneh. Kortedala har uteslutits av serien så Åsa IF passade på att fynda.
– Vi var väldigt brandskattade på mitten med Elias (Dehlryd) och Tobias (Nordström( skadade). han passade perfekt, säger tränaren Peter Karlsson.

Mittfältaren kom in i ett Åsa som bytt spelsystem för att stoppa den defensiva blödningen. Det var en nykomponerad 5–3–2-uppställning som Karlsson skickade ut.
– Vi sökte våra roller i första halvlek, det var tillknäppt.

Ju länge matchen led desto bättre kontringslägen fick Åsa mot hemmalaget Ytterby. Anton Millesson Nilsson förvaltade ett efter timmen spelad. Det var första gången sedan maj som Åsa gjorde matchens första mål, men säg den glädjen som varar. Tre minuter senare smackade Ytterby in kvitteringen. Men Åsas skyttekung var inte klar. Från 25 meter skickade han in en frispark i krysset.
– Det var väldigt snyggt, säger Peter Karlsson.
Därmed tog förlustsviten slut vid sex matcher.
– Det var jätteskönt att vinna, både för moralen och tabellens skull. Eller egentligen för allting. Det var lite av en måstematch.





Matchfakta: Division 3
Ytterby IS – Åsa IF 1 – 2 (0–0)
0–1 (60) Anton Millesson Nilsson, 1–1 (63), 1–2 (70) Anton Millesson Nilsson

Han vann proffstävlingen på Forsgården
SPORT 2026-06-12 KL. 16:24
Premium

Han vann proffstävlingen på Forsgården

Så gick det för de lokala hoppen

Catharina öppnar upp om livet i dödens väntrum
NYHETER 2026-06-11 KL. 20:00
Premium

Catharina öppnar upp om livet i dödens väntrum

"Jag känner inte att det är slut efter detta"

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | BLÅLJUS 2026-06-13 KL. 09:31
Lugn skolavslutning i Kungsbacka
Premium | BLÅLJUS 2026-06-12 KL. 20:39
Rattfull omhändertogs av polis

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Gottskärsbo med och startar ny street food-marknad

Gottskärsbo med och startar ny street food-marknad

I ett gammalt varvsområde i Göteborg växer ett stort street food-område fram – Vassen. Det blir 4 500 kvadratmeter med mat från världens alla hörn, barer och musik. Gottskärsbon Johan Malm är delaktig i Vassen och ska ha ett fisk- och skaldjurskök på plats. – Förhoppningsvis kommer de som bor i kranskommunerna tycka att det här är en destination som man måste besöka, säger Johan Malm.