Efter en vårsäsong nästan helt utan speltid i Förenade Arabemiraten står det nu klart att Johan Bångsbo byter klubb. Mittbacken från Särö lånas ut till seriekonkurrenten FC Baniyas.
FOTBOLL. Det var i februari tidigare i år som Johan Bångsbo, fostrad i Särö IK, lämnade IFK Göteborg för Al Jazira i Förenade Arabemiraten. Där har dock speltiden varit knapp för den 21-årige mittbacken. Under våren blev det endast två inhopp i ligan.
Nu står det klart att Johan Bångsbo lånas ut till seriekonkurrenten FC Baniyas resterande del av säsongen. Efter två omgångar ligger klubben på en åttondeplats i tabellen. Bångsbo har kontrakt med Al Jazira över säsongen 2027/28.
Ålder kan vara svårt att relatera till ibland. Men gör man det på rätt sätt så kan man känna sig ung länge. I alla fall så länge som veteranerna i Deep Purple och Rolling Stones inte bara släpper samlingsskivor utan faktiskt mycket bra ny musik.

