FOTBOLL 2024-09-06 KL. 11:14

Bångsbo lånas ut till seriekonkurrent

Av Eric Andersson

Efter en vårsäsong nästan helt utan speltid i Förenade Arabemiraten står det nu klart att Johan Bångsbo byter klubb. Mittbacken från Särö lånas ut till seriekonkurrenten FC Baniyas.

Bångsbo lånas ut till seriekonkurrent

FOTBOLL. Det var i februari tidigare i år som Johan Bångsbo, fostrad i Särö IK, lämnade IFK Göteborg för Al Jazira i Förenade Arabemiraten. Där har dock speltiden varit knapp för den 21-årige mittbacken. Under våren blev det endast två inhopp i ligan.

Nu står det klart att Johan Bångsbo lånas ut till seriekonkurrenten FC Baniyas resterande del av säsongen. Efter två omgångar ligger klubben på en åttondeplats i tabellen. Bångsbo har kontrakt med Al Jazira över säsongen 2027/28.



LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2026-09-06 KL. 14:00
Nytt inbrott på återvinningscentralen

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Thomas och Jessicas jobb är en tidsresa till 1800-talet

Thomas och Jessicas jobb är en tidsresa till 1800-talet

Varje arbetsdag på Äskhult gör Thomas Carlsson och Jessica Bergqvist en tidsresa till bondesamhället på 1800-talet. De arbetar med häst och vagn och odlar gamla lantsorter. Deras enorma arbete med restaureringen och skötseln av Äskhult har nu prisats.