FOTBOLL 2024-09-06 KL. 11:14

Bångsbo lånas ut till seriekonkurrent

Av Eric Andersson

Efter en vårsäsong nästan helt utan speltid i Förenade Arabemiraten står det nu klart att Johan Bångsbo byter klubb. Mittbacken från Särö lånas ut till seriekonkurrenten FC Baniyas.

Bångsbo lånas ut till seriekonkurrent

FOTBOLL. Det var i februari tidigare i år som Johan Bångsbo, fostrad i Särö IK, lämnade IFK Göteborg för Al Jazira i Förenade Arabemiraten. Där har dock speltiden varit knapp för den 21-årige mittbacken. Under våren blev det endast två inhopp i ligan.

Nu står det klart att Johan Bångsbo lånas ut till seriekonkurrenten FC Baniyas resterande del av säsongen. Efter två omgångar ligger klubben på en åttondeplats i tabellen. Bångsbo har kontrakt med Al Jazira över säsongen 2027/28.



Här levde fattighjon och pensionärer – nu säljs huset
NYHETER 2026-02-22 KL. 17:00
Premium

Här levde fattighjon och pensionärer – nu säljs huset

– Intressant historik och japansk koppling

TV-klipp och nyheter

Villa med panoramavy över havet lockade
2026-02-22 KL. 16:30
Premium

Villa med panoramavy över havet lockade

Så tycker Kungsbackaborna om snön
NYHETER 2026-02-21 KL. 13:55
Premium

Så tycker Kungsbackaborna om snön

Så ska duon locka nya gäster till hotellet
NYHETER 2026-02-21 KL. 09:00
Premium

Så ska duon locka nya gäster till hotellet

Henrik och Jörgen har många järn i elden

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | BANDY 2026-02-22 KL. 13:51
Klart: Så spelas elitseriekvalet

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Nya modellen ska motverka kriminalitet bland unga

Nya modellen ska motverka kriminalitet bland unga

En ny arbetsmodell med tillhörande plattform där bland annat polis, socialtjänst och skola kan samverka på ett smidigt sätt. Det är vad Shadi Shafiee hoppas att Samact ska bli i framtiden, med målet att motverka ungdomskriminalitet och psykisk ohälsa.