Efter en vårsäsong nästan helt utan speltid i Förenade Arabemiraten står det nu klart att Johan Bångsbo byter klubb. Mittbacken från Särö lånas ut till seriekonkurrenten FC Baniyas.
FOTBOLL. Det var i februari tidigare i år som Johan Bångsbo, fostrad i Särö IK, lämnade IFK Göteborg för Al Jazira i Förenade Arabemiraten. Där har dock speltiden varit knapp för den 21-årige mittbacken. Under våren blev det endast två inhopp i ligan.
Nu står det klart att Johan Bångsbo lånas ut till seriekonkurrenten FC Baniyas resterande del av säsongen. Efter två omgångar ligger klubben på en åttondeplats i tabellen. Bångsbo har kontrakt med Al Jazira över säsongen 2027/28.
Fredrik Hansson firar jämnt med familj, släkt och vänner
En grupp kvinnor, inspirerade av kronprinsessan Victorias vandringar genom Sveriges landskap, har skapat sin egen unika tradition – Princessvandring. Klädda i kronor och med en gemensam drivkraft har de satt sina fotavtryck i 25 av landets 25 landskap. Deras mål? Att umgås, uppleva och lära sig om Sveriges rika kultur, natur och historia – allt medan de skapar minnen för livet.



