FOTBOLL 2022-11-10 KL. 10:02

Anfallaren stannar i moderklubben

Av Eric Andersson

Som nykomlingar slutade Kungsbacka IF trea i division 4. Nu står det klart att laget får behålla sin bästa målskytt.

Anfallaren stannar i moderklubben
17-åriga Victor Martinsson stannar i Kungsbacka IF. Arkivfoto: Eric Andersson

FOTBOLL. Kungsbacka IF var tillbaka i fyran efter en blixtvisit i division 5 och det gjorde man med bravur. En tredjeplats säkrades och laget hade länge häng på den absoluta toppen. Ett utropstecken i laget var Victor Martinsson som byggde vidare på sin fina målform från året i femman. 11 mål på 21 matcher blev det under debutsäsongen i fyran för 17-åringen.
– Det var väl okej, lite upp och ner. Jag missade ganska många lägen så förhoppningsvis gör jag fler nästa år, säger han.

Nu står det klart att han representerar moderklubben även nästa säsong.
– Det fanns ingen tvekan från min sida. En lokal klubb lite högre upp hörde av sig men det var inte intressant.

Varför inte?
– Jag gillar inget annat lag i Kungsbacka. Det hade känts fel.


LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | SPORT 2026-05-19 KL. 10:22
"Det var lite chockerande för mig med"

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Lämnade USA för Åsa – ville ge barnen tryggare liv

Lämnade USA för Åsa – ville ge barnen tryggare liv

Strax innan pandemin bröt ut och stängde världen tog familjen ett stort beslut. De bestämde sig för att lämna USA och flytta till Sverige. Nu bor de sedan sex år tillbaka vid havet i Åsa. – Jag är så tacksam för att vi flyttade, säger Emily Bender Petrov.