Åsabon Thomas Askebrand har varit sportchef i Varbergs Bois i både allsvenskan och superettan. Vid årsskiftet kommer han att lämna klubben.
Profilen Thomas Askebrand presenterades som ny sportchef i Varbergs Bois hösten 2022. Då var klubben i allsvenskan men 2023 åkte de ner ett pinnhål. Under året fick de en jobbig start och var föränrade i botten men till slut löste de ett nytt kontrakt i superettan. När Varbergs Bois kliver in i 2025 blir det utan Åsabon i organisationen.
Under torsdagen meddelade klubben att avtalet som går ut inte kommer att förlängas.
– Jag vill tacka för två intensiva och händelserika år i klubben, där vi lyckades vända skutan i somras och klara kontraktet. Med dagens trupp så ser framtiden ljus ut och jag önskar alla stort lycka till, säger Thomas Askebrand i ett pressmeddelande.
"Jag kommer att sakna många"
I en fruktansvärd storm i januari 1920 går ångfartyget Macona under på revet utanför Nidingen. 49 besättningsmän omkommer – bara en enda man överlever genom att klamra sig fast i masttoppen i vinterkylan. Nu berättar Frillesåsförfattaren Carl-Magnus Stolt den dramatiska historien.