NYHETER 2020-06-18 KL. 18:00

Erbjuder ersättning för nattvandring

För att få fart på den avstannade nattvandringen går nu kommunen ut och erbjuder bidrag till föreningar som kan tänka sig att ställa upp.
– Redan flera som anmält sig, säger kommunens brottsförebyggande samordnare Maria Frykstedt.

Erbjuder ersättning för nattvandring

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter



I en ny satsning för att få ut fler vuxna på stan, erbjuder nu kommunen ersättning till föreningar som kan tänka sig att ställa upp. Syftet är att öka tryggheten genom ökad närvaro av vuxna.

– Det har varit lite trögt att få igång verksamheten i centrum framförallt, så vi har funderat lite på hur vi ska göra. Vi kan ju inte betala privatpersoner för att nattvandra, men vi kan ge bidrag till ideella föreningar. Vi vill få ut fler vuxna på stan, säger förvaltningschef Ulrika Granfors.

Bra modell


I Åsa sker organiserandet genom skola och klassvis uppgjorda scheman. Och det är en variant som fungerat bra.

– Åsa har en jättebra modell som vi vill lära av och inför i hela kommunen på sikt, men nu försöker vi med det här för att se om det går att få till bättre närvaro av vuxna nu under sommaren. De föreningar som är intresserade kan höra av sig till oss på Kultur och fritid, säger Ulrika Granfors.

Flera anmälda


Idén är ny, men redan har ett antal föreningar hört av sig till kommunen, berättar brottsförebyggande samordnare Maria Frykstedt.

– Det är sex eller sju föreningar som har ringt och hört sig för och sagt att de tycker att det här är en jättebra idé. Av dem är det tre som har anmält att de vill vara med, och även att de vill gå flera helger. Så det här blir nog bra, säger hon.

Läs fler nyheter på norrahalland.se - klicka här

 

Sänkt skatt räddningen för många små bryggerier
NYHETER 2025-06-30 KL. 19:45
Premium

Sänkt skatt räddningen för många små bryggerier

"Större marginaler och få en mer dräglig tillvaro"

TV-klipp och nyheter

Ny bok hyllar historien – och minnet av en entusiast
2025-06-30 KL. 19:00
Premium

Ny bok hyllar historien – och minnet av en entusiast

Unik radiostation firar 100 år

Efter hundkritiken: Lagen stoppar tidiga besök
NYHETER 2025-06-30 KL. 11:45
Premium

Efter hundkritiken: Lagen stoppar tidiga besök

Länsstyrelsen svarar på kritik efter hundattack

Från lugna Kullavik till Neapel:
FOTBOLL 2025-06-29 KL. 17:45
Premium

Från lugna Kullavik till Neapel: "Det är en galen stad"

Fotbollsproffset Klara Andrup i en stor intervju

Gekås – blir det billigare än köp i Kungsbacka?
NYHETER 2025-06-29 KL. 12:00
Premium

Gekås – blir det billigare än köp i Kungsbacka?

Ny undersökning har kollat upp populära resmålet

Strandskyddet säkerställs med drönare
NYHETER 2025-06-29 KL. 10:00
Premium

Strandskyddet säkerställs med drönare

Kustlinjen ses över för att skydda känslig miljö

Visning av mytomspunnen herrgård
NYHETER 2025-06-28 KL. 17:45
Premium

Visning av mytomspunnen herrgård