FOTBOLL 2021-06-10 KL. 11:25

Emil Holms egna ord efter succén i EM-kvalet

Första tävlingsmatchen i U21-landslaget. Annebergsfostrade Emil Holms facit som högerback? Två mål och en assist.
– Det gick ganska bra, lyder 20-åringens understatement.

Emil Holms egna ord efter succén i EM-kvalet
Emil Holm firar 1–0-målet mot Luxemburg.



IFK Göteborg-bekantingarna Emil Holm och Benjamin Nygren samarbetade på högerkanten. Det resulterade i att Emil Holm fixade en hörna. Efter en inövad kort variant tog 20-åringen sats mot första stolpen och styrde in 1–0 med klacken hemma mot Luxemburg.

– Att jag gjorde målet med klacken var pricken över i:et, säger Emil Holm efter sitt första landslagsmål i U21 i sin första tävlingslandskamp.

När fick du klackavslutet i arsenalen?
– Det undrar jag också, det känns inte riktigt som jag, men den satt fint.

 

Högerbacken slutade inte skriva in sig i matchprotokollet, det var han som bröt och sedan serverade Manchester United-talangen Anthony Elanga fram till 3–0. 4–0 nickade Emil Holm själv in.

– Det var grymt kul att få göra lite mål och assist, säger han.

 

Sverige körde över gästerna. Det slutade med en storseger 6–0.

– Det var en bra prestation som lag, vi hade en tydlig matchbild att jag skulle ligga lite högre på min högerkant. Det är där jag är som bäst. Man ska spela efter sina styrkor och jag har mina i offensiven sedan var det skönt att stänga kanten också.

 

Danmarksproffset Emil Holm klev alltså av planen med 2+1 på kontot. Men faktum är att det inte var speciellt länge sedan han mäktat med samma poängskörd från högerbacksplatsen.

– Jag gjorde det faktiskt i danska cupen, den här våren har varit ganska bra i poängskörd.

 

Sverige fick en enkel resa i första EM-kvalmatchen. I gruppen väntar betydligt tuffare motstånd med framför allt Italien. Förstaplatsen säkrar en mästerskapsplats medan tvåan får kvala.

– Vi har goda chanser om vi gör det vi snackar om. Det skulle vara kul att ta sig till EM; säger Emil Holm.

Kaptenens besked om framtiden
FOTBOLL 2025-12-04 KL. 10:00
Premium

Kaptenens besked om framtiden

Tryggve har knackat dörr i 84 länder för sina maskiner
FAMILJ 2025-12-03 KL. 20:00
Premium

Tryggve har knackat dörr i 84 länder för sina maskiner

70-åringen ser fram emot Scandi Gruppens nybygge

Beslutet: Så ska den nya resursskolan heta
NYHETER 2025-12-03 KL. 13:30
Premium

Beslutet: Så ska den nya resursskolan heta

Nu öppnar ansökan

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | FOTBOLL 2025-12-04 KL. 13:30
Värvar anfallare från lokalkonkurrent
Premium | NYHETER 2025-12-04 KL. 10:57
Då flyger försvarets gran över stan
Premium | FOTBOLL 2025-12-04 KL. 10:00
Kaptenens besked om framtiden

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Pantsatte huset – nu gör Johnnys företag stor succé

Pantsatte huset – nu gör Johnnys företag stor succé

Han pantsatte sitt hus när satsningen inleddes. Johnny Wallerman trodde stenhårt på affärsidén och det visade sig att han hade helt rätt. Nu siktar hans företag Selectric Sverige AB mot en omsättning på över en halv miljard kronor. – I början satt vi hemma, vi hade inte råd med lokaler. Men vi såg hela tiden potentialen.