FOTBOLL 2020-01-20 KL. 19:55

Efter målmissen – Tölö får friplats i tvåan

Tölös mål för 2020 var att ta hem div 3 och kliva upp. Men då en vakans uppstod är de redan klara för division 2.

– Det ska bli kul att möta IFK Fjärås i derbymatcher i år, säger Tölö:s ordförande Ronny Norberg.

Efter målmissen – Tölö får friplats i tvåan
Ronny Norberg, ordförande Tölö IF. Arkivbild.



FOTBOLL. I fjol missade Tölö IF:s damlag uppflyttning till division 2 med minsta möjliga marginal. I den sista omgången mot Vinberg föll de på målsnöret.

– Vi missade chansen att komma tvåa med ett mål. Så det var lite surt, säger Tölö IF:s ordförande Ronny Norberg.

Säsongen slutade med en tredjeplats och siktet ställdes in på att försöka vinna trean den kommande säsongen.

Flyttas upp


I fredags blev det dock klart att de tar klivet upp trots allt.

Sjömarkens IF, som förra säsongen trillade ur division 1, har valt att dra sig ur division 2. Tölö IF var fjolårets bästa tabelltrea, i distrikten Göteborg, Västra Götaland och Halland, och erbjöds därmed den vakanta platsen.

– Vi sade att vi tar chansen nu när den erbjuds. Det var inte svårt att tacka ja för det kommer inte innebära några dyra kostnader. Vi får nästan kortare resor i den här serien eftersom merparten av motståndarlagen är från Göteborg, säger Ronny Norberg.

Han fortsätter:

– Uppflyttningen påverkar oss inte jättemycket kostnadsmässigt så det gjorde valet mycket lättare.

Fyraåriga Thea drabbad av ovanliga barnsjukdomen
NYHETER 2026-02-23 KL. 20:00
Premium

Fyraåriga Thea drabbad av ovanliga barnsjukdomen

Kommer få ta mediciner genom hela livet

Forwarden inför kvalet:
BANDY 2026-02-23 KL. 18:30
Premium

Forwarden inför kvalet: "Vi har underpresterat"

Kan FBK:s anfallsduo skjuta kvar klubben igen?

Stor intervju med talangen inför mästerskapet
SPORT 2026-02-23 KL. 17:00
Premium

Stor intervju med talangen inför mästerskapet

✔ Den svåra jakten ✔ Bristen på träning ✔ Framtiden

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Nya modellen ska motverka kriminalitet bland unga

Nya modellen ska motverka kriminalitet bland unga

En ny arbetsmodell med tillhörande plattform där bland annat polis, socialtjänst och skola kan samverka på ett smidigt sätt. Det är vad Shadi Shafiee hoppas att Samact ska bli i framtiden, med målet att motverka ungdomskriminalitet och psykisk ohälsa.