DEBATT 2022-05-09 KL. 11:00

Debatt: Varför väntsal utomhus?

Debatt: Varför väntsal utomhus?

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Sjukvården är bra. Jag är 80 år och har en del krämpor. Min vårdcentral är bra och de tar i allmänhet väl hand om mig och jag kommer på bokade tider. Men det finns en del inom vården som behöver förbättras.
Jag hade nyligen en jätteförkylning som jag gått med en vecka (covid?). Hostade våldsamt en natt, nästan till medvetslöshet. Ringde vårdcentralen klockan 07.00. Det fanns inga akuttider. Blev beordrad att åka till närakuten i Kungsbacka.
Kommer dit och tar en nummerlapp. Sitter sedan utomhus i +2 grader och snålblåst i 45 minuter och väntar på att få komma in. Blir genomfrusen, det blev inte min förkylning bättre av.
Hur kan man ha en väntsal utomhus? Varför finns det inte akuttider på vårdcentralen där man känner personalen och personalen känner sina patienter?

Förkyld, frusen och förb...

Svidande kritik mot omsorgens nya organisation
NYHETER 2026-05-22 KL. 12:45
Premium

Svidande kritik mot omsorgens nya organisation

Politikerna oense om central enhet

Flytten till Onsala blev startskottet – nu bokdebut
NYHETER 2026-05-21 KL. 21:00

Flytten till Onsala blev startskottet – nu bokdebut

Entreprenören aktuell med ny krimtrilogi

”Det kan vara bra att något extremt händer”
SPORT 2026-05-21 KL. 19:00
Premium

”Det kan vara bra att något extremt händer”

Annebergsbon om varför hon valde en helt annan väg

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Lämnade USA för Åsa – ville ge barnen tryggare liv

Lämnade USA för Åsa – ville ge barnen tryggare liv

Strax innan pandemin bröt ut och stängde världen tog familjen ett stort beslut. De bestämde sig för att lämna USA och flytta till Sverige. Nu bor de sedan sex år tillbaka vid havet i Åsa. – Jag är så tacksam för att vi flyttade, säger Emily Bender Petrov.