DEBATT 2021-07-19 KL. 15:15

Debatt: Varför inte gratis parkering vid badplatser?

Debatt: Varför inte gratis parkering vid badplatser?

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter


FÖR NÅGRA år sedan kunde man på de flesta badplatser i kommunen få parkera bilen gratis. Nu är det parkeringsautomat eller appar som gäller med lägsta pris tio kronor om man vill ta ett kvällsdopp i Lerkil till exempel.

Visst det är fortfarande gratis om man tar cykeln till doppet, men är man pensionär och har några kilometer till stranden är det lite jobbigt!

Kan meddela att jag vid flera tillfällen besökt Strandbaden i Falkenberg och femte viken på Getterön i Varberg, där har det varit helt gratis att stå, eller åtminstone två timmar fri parkering.


Min åsikt är att vår kommun är sniken som vill utestänga oss kommuninnevånare och övriga som vill besöka badet. (Som är bra för kropp och själ) För övrigt kan jag meddela att i Getinge, som tillhör Halmstad kommun, är det helt gratis att bada i deras utomhuspool samt parkera gratis.

Så det går att ordna för sina kommuninnevånare om man vill! Vore intressant att höra vad kommunen har att säga om detta!



TV-klipp och nyheter

Stor intervju med Gaiskuggen Joackim Fagerjord
2026-09-01 KL. 19:00
Premium

Stor intervju med Gaiskuggen Joackim Fagerjord

✔ Tvivlen på den egna kroppen ✔ Utomlandstankarna ✔ Varför han är bättre än någonsin

Tågen stod still i Kungsbacka
2026-09-01 KL. 17:59

Tågen stod still i Kungsbacka

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Thomas och Jessicas jobb är en tidsresa till 1800-talet

Thomas och Jessicas jobb är en tidsresa till 1800-talet

Varje arbetsdag på Äskhult gör Thomas Carlsson och Jessica Bergqvist en tidsresa till bondesamhället på 1800-talet. De arbetar med häst och vagn och odlar gamla lantsorter. Deras enorma arbete med restaureringen och skötseln av Äskhult har nu prisats.