DEBATT 2021-07-19 KL. 15:15

Debatt: Varför inte gratis parkering vid badplatser?

Debatt: Varför inte gratis parkering vid badplatser?

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter


FÖR NÅGRA år sedan kunde man på de flesta badplatser i kommunen få parkera bilen gratis. Nu är det parkeringsautomat eller appar som gäller med lägsta pris tio kronor om man vill ta ett kvällsdopp i Lerkil till exempel.

Visst det är fortfarande gratis om man tar cykeln till doppet, men är man pensionär och har några kilometer till stranden är det lite jobbigt!

Kan meddela att jag vid flera tillfällen besökt Strandbaden i Falkenberg och femte viken på Getterön i Varberg, där har det varit helt gratis att stå, eller åtminstone två timmar fri parkering.


Min åsikt är att vår kommun är sniken som vill utestänga oss kommuninnevånare och övriga som vill besöka badet. (Som är bra för kropp och själ) För övrigt kan jag meddela att i Getinge, som tillhör Halmstad kommun, är det helt gratis att bada i deras utomhuspool samt parkera gratis.

Så det går att ordna för sina kommuninnevånare om man vill! Vore intressant att höra vad kommunen har att säga om detta!



LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | HANDBOLL 2026-08-11 KL. 17:49
Avslöjar: Nyckelspelaren lägger av

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Möt Kungsbackas egen meteorolog – 35 år på SMHI

Möt Kungsbackas egen meteorolog – 35 år på SMHI

Kanske har du hört honom i P4 när han varnar för storm och oväder. Eller så har du läst när han berättar om helgens väder i NH. Med 35 år på SMHI är Kungsbackabon en av Sveriges mest erfarna meteorologer. – Det mest intressanta är när det blir väldigt markanta väderskiften som går väldigt snabbt. När man lyckas förutsäga det så gör man verkligen skillnad som meteorolog, säger Torbjörn Simann.