DEBATT 2021-07-19 KL. 15:15

Debatt: Varför inte gratis parkering vid badplatser?

Debatt: Varför inte gratis parkering vid badplatser?

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter


FÖR NÅGRA år sedan kunde man på de flesta badplatser i kommunen få parkera bilen gratis. Nu är det parkeringsautomat eller appar som gäller med lägsta pris tio kronor om man vill ta ett kvällsdopp i Lerkil till exempel.

Visst det är fortfarande gratis om man tar cykeln till doppet, men är man pensionär och har några kilometer till stranden är det lite jobbigt!

Kan meddela att jag vid flera tillfällen besökt Strandbaden i Falkenberg och femte viken på Getterön i Varberg, där har det varit helt gratis att stå, eller åtminstone två timmar fri parkering.


Min åsikt är att vår kommun är sniken som vill utestänga oss kommuninnevånare och övriga som vill besöka badet. (Som är bra för kropp och själ) För övrigt kan jag meddela att i Getinge, som tillhör Halmstad kommun, är det helt gratis att bada i deras utomhuspool samt parkera gratis.

Så det går att ordna för sina kommuninnevånare om man vill! Vore intressant att höra vad kommunen har att säga om detta!



TV-klipp och nyheter

Forskaren: Därför blev det hysteri kring kaffeburken
2026-03-22 KL. 09:00
Premium

Forskaren: Därför blev det hysteri kring kaffeburken

Burkarna går heta på nätet – ligger ute för 10 miljoner

Pojke slagen med sten i ansiktet
2026-03-22 KL. 09:20
Premium

Pojke slagen med sten i ansiktet

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | BLÅLJUS 2026-03-22 KL. 09:20
Pojke slagen med sten i ansiktet

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Från fisklådor till moderna villor – företaget fyller 80 år

Från fisklådor till moderna villor – företaget fyller 80 år

I fabriken i Älvsåker växer villor fram steg för steg med modern teknik. Men det började en gång med två bröder och fisklådor till Göteborgs hamn. När A-hus fyller 80 år möter historien en småhusmarknad i förändring.