Klik venligst
DEBATT 2022-03-30 KL. 11:00

Debatt: Tennishall till rätt pris

Debatt: Tennishall till rätt pris
Foto: Pixabay

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Att få röra sig och ha roligt är viktigt. Och en kommun ska ge sina invånare möjligheten att göra detta på olika sätt. Men det får inte ske på vilka villkor som helst. När det gäller den nya tennishallen för Kungsbacka Tennisklubb så är detta en realitet.

Tennisklubben behöver nya lokaler för att kunna utöka och utveckla sin verksamhet. Därför vill man bygga nytt vid Ica Maxi, mark som idag ägs av kommunen. De gamla lokalerna som klubben äger har klubben själv värderat till 11 miljoner. Kommunen däremot värderar dessa till 3,5 miljoner. Men nu har man kommit överens om att lokalerna ska värderas till 5,5 miljoner, precis lika mycket som den nya marken kostar. Så ett byte är aktuellt, ifall tennisklubben får bygglov för sin nya anläggning.
Kommunen skriver alltså upp värdet på den gamla anläggningen med 2 miljoner, en ökning med mer än 50 procent. Var den gamla värderingen så felaktig? Eller ligger det något annat bakom denna välvilja från kommunen?

Medborgerlig Samling anser att kommuninvånares gemensamma medel ska hanteras varsamt. I det ingår inte att slösa bort skattemedel på att göra överenskommelser som är orimliga. Kommunen borde vidmakthålla sin ursprungliga värdering på 3,5 miljoner, eller förklara varför den var felaktig. Annars handlar det om att kommunen gynnar enskilda intressen, vilket inte ingår i kommuners uppgifter.

Mathias Bjerstaf,
Medborgerlig Samling Kungsbacka


Klik venligst
Linn tog plats framför kamerorna i dokusåpan
KULTUR & NÖJE 2026-09-29 KL. 21:00
Premium

Linn tog plats framför kamerorna i dokusåpan

"Tror väldigt mycket på att säga ja"

TV-klipp och nyheter

Sjukdomen slår mot bina – hela samhällen måste avlivas
2026-09-29 KL. 12:30
Premium

Sjukdomen slår mot bina – hela samhällen måste avlivas

"Vi påverkas mycket av det"

Stor enkät inför Aranäs nystart i allsvenskan
HANDBOLL 2026-09-28 KL. 19:45
Premium

Stor enkät inför Aranäs nystart i allsvenskan

Zanotti: "Zanotti är inte som alla andra"

Så har öppna förskolan förändrats på 50 år: ”Papporna har blivit fler”
NYHETER 2026-09-28 KL. 18:15
Premium

Så har öppna förskolan förändrats på 50 år: ”Papporna har blivit fler”

Pionjären berättar om starten

Sporthelgen i korthet
SPORT 2026-09-28 KL. 11:55
Premium

Sporthelgen i korthet

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2026-09-29 KL. 06:45
Stort intresse för nytt bostadsprojekt

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

20 år av ostrontävlingar – nu jagar Johan VM-guld

20 år av ostrontävlingar – nu jagar Johan VM-guld

Johan Malm började tävla i att öppna ostron för 20 år sedan. Sedan dess har Gottskärsbon hunnit tävla världen över och i år har segrarna avlöst varandra. På lördag väntar VM i Galway.