DEBATT 2024-06-06 KL. 15:00

Debatt: Öka samarbetet i Europa

Debatt: Öka samarbetet i Europa

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

I valrörelsen inför valet till Europaparlamentet 9 juni ser vi olika partier som säger nja och kanske till EU.

Några vill omförhandla diverse avtal, plocka russinen ur kakan, och flera säger att får vi inte som vi vill ska vi överväga Swexit, det vill säga lämna EU. Något som vore en katastrof för svenskt näringsliv och för de svenska jobben.

EU ska inte lägga sig i, hör vi ofta, EU ska göra färre saker. Men när man frågar vad EU inte ska göra blir det rätt tyst. Är det klimatet EU inte ska bry sig om? Ska EU inte ge stöd till Ukraina? Ska vi ta bort roamingen så det kostar 5-6 kronor per minut att ringa till Sverige när vi är på semester, på jobb eller utbildning utomlands? Eller ska vi ta bort rätten att jobba och utbilda sig i alla 27 EU-länder?

Då brukar man säga att EU inte ska lägga sig i snuset. Sanningen är att EU struntar i snuset. Sverige har permanent undantag från snusförbudet sedan vi blev medlem. Det vita snuset är ännu så länge oreglerat då det är en ny produkt.

Liberalerna är tydliga. Vi tror på ökat samarbete. Endast tillsammans kan vi klara klimatutmaningen. Endast tillsammans klarar vi migrationen till Europa. Och Liberalerna vill också att vi går med i euron för att tillsammans med de länder som har euro klara Europas ekonomi. Idag sitter vi på avbytarbänken, utan inflytande, när euroländerna träffas.

Karin Karlsbro (L), Europarlamentariker och Liberalernas förstanamn i EU-valet 9 juni

Hanna Schölander (L), Kungsbacka EU-kandidat

Tommy Rydfeldt (L), kommunpolitiker Kungsbacka



En husvagn välte över E6 – var helt avstängt
NYHETER 2026-03-27 KL. 13:03

En husvagn välte över E6 – var helt avstängt

Det blev långa köer efter olyckan

TV-klipp och nyheter

Beslutet: Kommunen överklagar dom om lustgas
NYHETER 2026-03-26 KL. 12:31
Premium

Beslutet: Kommunen överklagar dom om lustgas

"Tycker att vi har gjort en rätt bedömning"

NYHETER 2026-03-26 KL. 07:40
Premium

"Ska jag skjuta fåglar vill jag ha poliseskort"

Kommunjägaren om varför få ingripanden mot måsar sker

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Okända filmaren – Fjäråsbon bakom 50 tv-produktioner

Okända filmaren – Fjäråsbon bakom 50 tv-produktioner

Han har levt ett helt liv bakom kameran och filmat ett enormt antal produktioner för Sveriges Television. Ändå är Lars Gustavsson relativt okänd: – Jag verkar utan att synas, säger han.