Klik venligst
DEBATT 2021-08-06 KL. 14:55

Debatt: Lurade på konfekten

Debatt: Lurade på konfekten

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter


I fredags åkte jag och en vän till Tjolöholm för att lyssna på en trädgårdskonsert med Smith and Thell. Biljetterna bokades och betalades i juni månad och kostade 520 kr styck.


Vi hade i förväg fått information att sittplatserna var på träbänkar utan ryggstöd och att vi skulle inta våra platser senast kl 18, för konserten skulle börja 18:30. När vi i god tid kom till Tjolöholm så frågade vi hur lång tid de skulle uppträda och fick till svar 1,5 timma.


Vi hade kommit i god tid innan kl 6 och satt tåligt och väntade.


Men artisterna satte inte igång att spela och sjunga innan 18:40. Därför blev vi ganska förvånade när de kl 19:20 meddelade att de skulle sjunga sin sista låt för oss, och tackade och gick från scenen. Men de blev inapplåderade igen och kom tillbaka och sjöng två låtar till. Men när klockan var 19:40 så var konserten slut.


Det kändes väldigt konstigt att få en så kort föreställning. Vi hade ändå betalat 520 kr per person och fick knappt en timmas underhållning.


Vi har aldrig varit på en så kort föreställning tidigare och personalen hade ju dessutom sagt att den skulle vara 1,5 timma.


Vi känner oss lite lurade. Jag/vi undrar om ingen annan i publiken kände likadant?



Läs fler debattartiklar här

Klik venligst
En enda utrymning på 20 år – när Lill-Babs stod på scen
NYHETER 2026-09-17 KL. 21:00
Premium

En enda utrymning på 20 år – när Lill-Babs stod på scen

• 1 300 föreställningar • 370 000 besökare • Så firas jubileet

TV-klipp och nyheter

Frölundas stjärnvärvning siktar på SM-guld
2026-09-17 KL. 20:00
Premium

Frölundas stjärnvärvning siktar på SM-guld

✔ Besvikelsen ✔ Pressen ✔ Guldjakten

Fyra års fängelse för dubbel våldtäkt
2026-09-17 KL. 19:02
Premium

Fyra års fängelse för dubbel våldtäkt

Stor enkät inför seriestarten
2026-09-17 KL. 18:00
Premium

Stor enkät inför seriestarten

✔ Där hamnar Aranäs ✔ De går upp ✔ Vem är näst bäst i Aranäs

Aranäs linjebjässe i en stor intervju
HANDBOLL 2026-09-16 KL. 19:00
Premium

Aranäs linjebjässe i en stor intervju

✔ Nya rollen ✔ Kärleken ✔ Nybygget

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | HANDBOLL 2026-09-17 KL. 18:00
Stor enkät inför seriestarten
NYHETER 2026-09-17 KL. 14:21
Ulf Kristersson avgår

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

"Vi visste inte om hon skulle överleva"

När Alice Johansson Brodén var 1,5 år drabbades hon både av en hjärntumör och en stroke. Läkarna gav henne en mörk prognos. I dag, 16 år gammal, driver hon företag där hon säljer egendesignade kepsar och mössor för att samla in pengar till Barncancerfonden. – Jag vill hjälpa forskningen att gå vidare, säger hon.