DEBATT 2023-02-01 KL. 10:00

Debatt: Ett brott mot Barnkonventionen

Debatt: Ett brott mot Barnkonventionen
Kvotflyktingfamiljer på Södra Annebergsvägen, Tempohuset, har fått besked att de ska flytta då tvåårskontrakten går ut. Arkivfoto: Norra Halland

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Uttalande från Vänsterpartiet Kungsbacka vid årsmötet 29 januari.

Kvotflyktingfamiljer på Södra Annebergsvägen, Tempohuset, har fått besked att de ska flytta då tvåårskontrakten går ut. I vissa fall har detta redan ägt rum. I många andra fall ska detta ske under våren 2023.

Vänsterpartiet i Kungsbacka anser att kommunen inte följer Barnkonventionen, som är svensk lag, i behandlingen av kvotflyktingarna. Bland annat bryter kommunen mot Artikel 3, 6 och 12.

Våra förslag är:
– Att barnens familjer får stanna minst fyra år i samma boende. Vänsterpartiet anser att man är nyanländ i fyra år. Det finns andra kommuner som har den uppfattningen. Vi kommer att verka för att det blir så även i Kungsbacka.
– Ingen elev ska behöva ryckas upp i mitten av terminen, utan det bör ske under sommarlovet för bästa inskolning för både barn och mottagande skola samt integration på den nya orten.
























Brister på boendet – kommunen får betala 75 000
NYHETER 2026-11-06 KL. 11:45
Premium

Brister på boendet – kommunen får betala 75 000

Verksamhetschefen berättar om åtgärderna som genomförts

Domstolen synade planerna för Gottskärs nya centrum
NYHETER 2026-11-06 KL. 07:55
Premium

Domstolen synade planerna för Gottskärs nya centrum

Boende: ”Placeringen är fel”

Hanhalsforwarden fick ansiktet krossat av pucken
ISHOCKEY 2026-11-05 KL. 19:00
Premium

Hanhalsforwarden fick ansiktet krossat av pucken

20-åringen tillbaka på isen efter mardrömsskadan

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | SPORT 2026-11-07 KL. 17:43
Onsala Pirates tillbaka i vinnarspåret

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Linn tog plats framför kamerorna i dokusåpan

Linn tog plats framför kamerorna i dokusåpan

Från ett paradis till ett annat. Linn Fröjd Johnsen har landat hemma i Kungsbacka efter inspelningarna av dokusåpan Paradise hotel.