DEBATT 2023-02-01 KL. 10:00

Debatt: Ett brott mot Barnkonventionen

Debatt: Ett brott mot Barnkonventionen
Kvotflyktingfamiljer på Södra Annebergsvägen, Tempohuset, har fått besked att de ska flytta då tvåårskontrakten går ut. Arkivfoto: Norra Halland

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Uttalande från Vänsterpartiet Kungsbacka vid årsmötet 29 januari.

Kvotflyktingfamiljer på Södra Annebergsvägen, Tempohuset, har fått besked att de ska flytta då tvåårskontrakten går ut. I vissa fall har detta redan ägt rum. I många andra fall ska detta ske under våren 2023.

Vänsterpartiet i Kungsbacka anser att kommunen inte följer Barnkonventionen, som är svensk lag, i behandlingen av kvotflyktingarna. Bland annat bryter kommunen mot Artikel 3, 6 och 12.

Våra förslag är:
– Att barnens familjer får stanna minst fyra år i samma boende. Vänsterpartiet anser att man är nyanländ i fyra år. Det finns andra kommuner som har den uppfattningen. Vi kommer att verka för att det blir så även i Kungsbacka.
– Ingen elev ska behöva ryckas upp i mitten av terminen, utan det bör ske under sommarlovet för bästa inskolning för både barn och mottagande skola samt integration på den nya orten.
























TV-klipp och nyheter

Hundar kräver tid, pengar och ett ihållande intresse
2026-08-02 KL. 09:45
Premium

Hundar kräver tid, pengar och ett ihållande intresse

Det ska du tänka på när du skaffar valp

Nu ska Bertil hålla i gång Eva och Leif
2026-08-02 KL. 09:00
Premium

Nu ska Bertil hålla i gång Eva och Leif

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2026-08-01 KL. 12:28
Nya indiska restaurangen har öppnat

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Nöjeskrönika: Gubbarna som håller mig ung länge

Nöjeskrönika: Gubbarna som håller mig ung länge

Ålder kan vara svårt att relatera till ibland. Men gör man det på rätt sätt så kan man känna sig ung länge. I alla fall så länge som veteranerna i Deep Purple och Rolling Stones inte bara släpper samlingsskivor utan faktiskt mycket bra ny musik.