Jag läste reportaget i Norra Halland om hur privata markägare samt Kungsbacka kommun (med hjälp av blivande trädgårdsmästare) anlägger blomsterängar och andra inslag som ska gynna vilda pollinatörer.
Ni är alla änglar! Såna här engagemang ger mig hopp för framtiden, på riktigt! Jag bor dessutom alldeles i närheten av kommunens nya blomsterängsprojekt och har nyfiket beundrat det när jag passerat. Det ska bli spännande att se vilka växter som trivs och etablerar sig här.
Jag ser fram emot mer inslag av vilda blommor runt om i Kungsbacka och hoppas att fler privatpersoner också engagerar sig. En enda kvadratmeter gör stor skillnad!
Hoppfull igen
✔ Tankarna kring en comeback ✔ Duellen mot profilen ✔ Mötet med knäoraklet
Han har varit på åtta utlandsmissioner, varav fem under den blå FN-flaggan. Nu har Åsabon Adam Folcker tagit ledigt från jobbet i ett år för att göra återbesök i Kosovo, Makedonien, Bosnien, Liberia och Libanon. Han ska kolla läget sådär 20 år efter det senaste uppdraget: Hur blev det egentligen? Resorna ska resultera i tidningsartiklar och möjligen också en bok så småningom.



