DEBATT 2024-12-07 KL. 10:30

Debatt: Därför sa vi ja till fortsatt arenaplanering

Debatt: Därför sa vi ja till fortsatt arenaplanering
Arenan ska stå i många år. Skiss: Semrén & Månsson

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Vid senaste mötet med kommunstyrelsen så togs beslutet att gå vidare med planeringen av en ny arena i Kungsbacka.

Liberalerna sa ja till att fortsätta planeringen. Men vi gjorde det efter att i partiet gjort en rejäl genomgång av projektet och haft en grundlig diskussion. Alla bitar är inte på plats för att ge ett slutligt klartecken.

Bland annat måste de delar som planeras hyras ut få hyresgäster vars hyra täcker kostnaderna och ger bidrag till driften.

Liberalerna kommer aldrig ställa upp på att ta pengar från vård, skola och omsorg för att subventionera lokaler.

Den totala kostnaden får inte heller dra i väg kostnadsmässigt. Totalkostnaden måste hålla sig inom budgeten.

Slutligen så måste utformningen bli attraktiv. Arenan ska stå i många år och då måste det bli en byggnad som Kungsbackas invånare kan känna stolthet över.

Nu får vi avvakta vidare utredningar och svar på de frågor vi ställt.

Monica Neptun (L)

Gruppledare och ledamot i kommunstyrelsen

Tommy Rydfeldt (L)

Ersättare i kommunstyrelsen

Läs även:

Kommunens svar på den dyra arenanotan

Trots protester – bantad arena får godkänt



Mållöst på Ledet:
FOTBOLL 2025-07-06 KL. 19:47
Premium

Mållöst på Ledet: "Besviken"

TV-klipp och nyheter

Många har astma – utan att veta om det
2025-07-06 KL. 16:30
Premium

Många har astma – utan att veta om det

Obehandlad allergi ökar risken för astma
2025-07-06 KL. 17:45
Premium

Obehandlad allergi ökar risken för astma

Catarina trivs med jobbet som alla har en åsikt om
NYHETER 2025-07-04 KL. 12:00
Premium

Catarina trivs med jobbet som alla har en åsikt om

"98 procent av alla vi möter är positiva"

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | FOTBOLL 2025-07-06 KL. 19:47
Mållöst på Ledet: "Besviken"

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Alfred överlevde kylan i vrakets mast

Alfred överlevde kylan i vrakets mast

I en fruktansvärd storm i januari 1920 går ångfartyget Macona under på revet utanför Nidingen. 49 besättningsmän omkommer – bara en enda man överlever genom att klamra sig fast i masttoppen i vinterkylan. Nu berättar Frillesåsförfattaren Carl-Magnus Stolt den dramatiska historien.