DEBATT 2021-04-16 KL. 09:45

Debatt: Boendekort – ingen p-platsgaranti

Debatt: Boendekort – ingen p-platsgaranti

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter


Replik på insändare om p-platser i Kolla i NH 7/4–21.


I dagsläget finns det god tillgång till parkeringsplatser i Kolla Parkstad men ibland kan de ligga på ett litet promenadavstånd från bostaden.


Kommun och byggherrar har en löpande dialog kring antalet p-platser, framför allt inför att nya kvarter i området färdigställs. Boendekort ger ingen garanti vare sig på tillgång till parkeringsplats eller att den ska vara i nära anslutning till bostaden.


Det finns inget beslut om att höja avgiften för boendekort i Kolla Parkstad däremot finns det i kommunens taxa möjlighet att höja avgiften i framtiden.



Läs också:

För få p-platser i Kolla

TV-klipp och nyheter

2026-06-23 KL. 18:00
Premium

"Att se människor utvecklas är min drivkraft"

Drömmen var stridspilot – nu är hon chef i kommunen

Stor intervju: Möt HK Aranäs nya tränare
HANDBOLL 2026-06-22 KL. 19:45
Premium

Stor intervju: Möt HK Aranäs nya tränare

✔ Vägen till Kungsbacka ✔ Ombyggnationen ✔ Oförstående till debatten

Sporthelgen i korthet
FOTBOLL 2026-06-22 KL. 11:56
Premium

Sporthelgen i korthet

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

FN-soldaten återvänder – söker svar om insatserna

FN-soldaten återvänder – söker svar om insatserna

Han har varit på åtta utlandsmissioner, varav fem under den blå FN-flaggan. Nu har Åsabon Adam Folcker tagit ledigt från jobbet i ett år för att göra återbesök i Kosovo, Makedonien, Bosnien, Liberia och Libanon. Han ska kolla läget sådär 20 år efter det senaste uppdraget: Hur blev det egentligen? Resorna ska resultera i tidningsartiklar och möjligen också en bok så småningom.