Replik på insändare om p-platser i Kolla i NH 7/4–21.
I dagsläget finns det god tillgång till parkeringsplatser i Kolla Parkstad men ibland kan de ligga på ett litet promenadavstånd från bostaden.
Kommun och byggherrar har en löpande dialog kring antalet p-platser, framför allt inför att nya kvarter i området färdigställs. Boendekort ger ingen garanti vare sig på tillgång till parkeringsplats eller att den ska vara i nära anslutning till bostaden.
Det finns inget beslut om att höja avgiften för boendekort i Kolla Parkstad däremot finns det i kommunens taxa möjlighet att höja avgiften i framtiden.
Experten förklarar varför regionen sticker ut
Malin bjuder in till sitt hem under Konstrundan
Strax innan pandemin bröt ut och stängde världen tog familjen ett stort beslut. De bestämde sig för att lämna USA och flytta till Sverige. Nu bor de sedan sex år tillbaka vid havet i Åsa. – Jag är så tacksam för att vi flyttade, säger Emily Bender Petrov.




