DEBATT 2021-01-08 KL. 16:30

Debatt: (S) vill inte ha kommunala läkare

Debatt: (S) vill inte ha kommunala läkare

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter


Replik angående insändare i NH 25/12–20.


I den påstår Maj-Britt Rane Andersson och Renée Sylvan, båda (S), att Socialdemokraterna vill att det ska vara tillåtet att anställa en medicinskt ansvarig läkare på omsorgsboenden.


Det stämmer inte.


De senaste 25 åren har kommunens uppdrag förändrats och utvecklats från att i huvudsak ha omsorg som största ansvaret till att inkludera sjukvård. Så mycket att cirka 30 procent av all sjukvård i dag utförs av kommunen i hemtjänst, hemsjukvård och boenden för vård och omsorg.



Tagit upp frågan


Det har gjort att Liberalerna och flera andra partier har tagit upp frågan om att lagstiftningen bör ändras så kommunen får rätt att anställa läkare. Regionen som huvudman för läkare och kommunen för övrig vård, fungerar inte optimalt.


Men det är Socialdemokraterna som hindrar en sådan utveckling. I oktober föreslog Folkhälsomyndigheten att kommunerna ska få anställa läkare. Socialminister Lena Hallengren (S) var inte positiv. I uttalande till TT var hon kritisk och sa: ”Att kommunerna skulle vara arbetsgivare till läkare tror jag inte är att föredra”.


Och den inställningen har Socialdemokraterna fört fram vid många tillfällen.


Jag hoppas insändarskribenterna bara är okunniga om vad ert parti nationellt står i denna fråga, för ni ville väl inte försöka lura läsarna?



Läs fler debattartiklar här

Krönika: Då ses vi nästa vår
KRÖNIKOR 2025-10-18 KL. 13:00
Premium

Krönika: Då ses vi nästa vår

Eldsjälarna bakom butiken som snart firar 40 år
NYHETER 2025-10-18 KL. 09:00
Premium

Eldsjälarna bakom butiken som snart firar 40 år

"Det som håller mig vid liv"

Droger, stök och falska papper – nu är hemmet till salu
NYHETER 2025-10-17 KL. 11:45
Premium

Droger, stök och falska papper – nu är hemmet till salu

Nu ska 1800-talsgården säljas efter tio år med ungdomsvård

Två klubbar fick inte elitlicensen
BANDY 2025-10-17 KL. 11:39
Premium

Två klubbar fick inte elitlicensen

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2025-10-19 KL. 16:30
Tänk igenom ekonomin innan
BLÅLJUS 2025-10-18 KL. 17:46
Trafikolycka i Fjärås

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Princessorna som vandrat i Sveriges alla landskap

Princessorna som vandrat i Sveriges alla landskap

En grupp kvinnor, inspirerade av kronprinsessan Victorias vandringar genom Sveriges landskap, har skapat sin egen unika tradition – Princessvandring. Klädda i kronor och med en gemensam drivkraft har de satt sina fotavtryck i 25 av landets 25 landskap. Deras mål? Att umgås, uppleva och lära sig om Sveriges rika kultur, natur och historia – allt medan de skapar minnen för livet.