DEBATT 2021-01-06 KL. 11:45

Debatt: Har människor slutat bry sig?

Debatt: Har människor slutat bry sig?

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter


Jag har en motionsrunda sen tio år och i coronatider försöker jag välja en tidpunkt där jag möter så få människor som möjligt. Senaste halvåret har jag dock bara mött en handfull medmänniskor som, i likhet med mig, valt att nyttja hela grusvägens bredd och därmed försökt att hålla ett säkert avstånd.


På luciamorgonen blev jag omsprungen av två löpare i bredd som passerade mig på 0,5 meters avstånd. Direkt efter blev jag omsprungen av två andra löpare i bredd som passerade lika nära. På grund av ett dike kunde jag inte komma undan för att själv öka avståndet.



Svarade inte


Jag frågade varför de inte höll undan, om de löpt efter varandra när de passerade mig hade avståndet ökat till 1,5 meter. Mannen svarade inte. Jag förklarade att jag kunde vara asymtomatiskt smittad likaväl som han. Han svarade inte. Av hans kroppsspråk att döma var det fel av mig att konfrontera honom och hans sällskap.


Senare, på 150 meters avstånd noterade jag att de två paren nu löpte på bredd alla fyra. 1,5 km senare mötte jag en av löparna som vänt och nu sprang emot mig. Denna gång höll han sig på sin sida av vägen och vi hade en lucka på två meter. Varför han nu anammat att hålla avstånd vet jag inte.


Tyvärr är det så beskaffat att bägge parter behöver engagera sig för att kunna upprätthålla ett säkert avstånd. Majoriteten tar sig dock rätten att fullkomligt strunta i att ens försöka att på bästa möjliga sätt hålla avstånd. Vidare verkar de flesta inte förstå att man behöver hålla avstånd oavsett om man är inomhus eller utomhus.



Brist på medkänsla


Till er fyra löpare – er obefintliga medkänsla är inte vad sjukvården efterfrågar nu när den är överbelastad och antalet smittade i Halland ökar stadigt.


Slutsats: jag tror inte att människor kommer ändra sitt beteende förrän de själva eller nära anhöriga drabbas. Inte ens då lär de inse att de i många fall kunde förhindrat smittspridning om de tagit bättre hänsyn.


Åtgärd: jag kommer att börja promenera tidig morgon eller sen kväll, då troligtvis ännu färre människor är ute.



Läs fler debattartiklar här

TV-klipp och nyheter

Tjejerna i gängen – inte bara oskyldiga flickvänner
2025-11-03 KL. 19:30
Premium

Tjejerna i gängen – inte bara oskyldiga flickvänner

Begår många brott men är ofta också brottsoffer

Succé när hundar spred glädje på boendet
NYHETER 2025-11-02 KL. 17:45
Premium

Succé när hundar spred glädje på boendet

"De flesta blir ju glada av att få träffa djur"

Strömavbrott: Över 800 utan el
NYHETER 2025-11-02 KL. 09:02
Premium

Strömavbrott: Över 800 utan el

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | SPORT 2025-11-03 KL. 12:03
Sporthelgen i korthet

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Princessorna som vandrat i Sveriges alla landskap

Princessorna som vandrat i Sveriges alla landskap

En grupp kvinnor, inspirerade av kronprinsessan Victorias vandringar genom Sveriges landskap, har skapat sin egen unika tradition – Princessvandring. Klädda i kronor och med en gemensam drivkraft har de satt sina fotavtryck i 25 av landets 25 landskap. Deras mål? Att umgås, uppleva och lära sig om Sveriges rika kultur, natur och historia – allt medan de skapar minnen för livet.