Replik på insändare ”Det är att kasta pengarna i sjön” av S-Å Herbertsson i NH 21/4 –20.
Lite historik gällande vår ”fantastiska” Kungsbackaån.
Flödet i ån är cirka 6 till 9 kbm/sekund. Flödet till ån kommer från cirka 200 vattendrag norrifrån, varav den nordligaste ligger i Landvetter.
Vissa vatten har slussar/dammluckor som kan öppnas för att reglera sin vattennivå. Om alla väljer att öppna sina samma dag, drabbar givetvis detta Kungsbacka med eventuell översvämning.
Undrar om ansvarig på Kungsbacka kommun har löpande dialoger med dessa? Vattendjupet i ån varierar på mellan 60 till 80 cm och vid hamntorget har ”gästhamnen” ett djup på cirka 10 cm! Problemet är att det ständiga tillflödet på sand som kommer från norr. Muddring gjordes 1975 och skulle ske var femte år, vilket aldrig hänt (45 år sedan?). Ny utredning? Det gjordes en stor sådan 2015 av extern expert. Vad kostade denna och varför används inte den nu?
Mannen döms även för vapenbrott och förolämpning
Vanligaste cancerformen – vill ha screening och forskningspengar
”Aldrig ångrat att jag började köra buss”
Mer pedagogiskt innehåll och nya öppettider planeras
Ska locka med italiensk mat och events
Nathalie Steffner, 33, hade det många drömmer om. Villa, familj och företag. Utifrån såg livet nästintill perfekt ut, men inuti var det tomt och ångesten var stor. Var det här verkligen så livet skulle bli? Nej, inte för Nathalie. – Det har varit en resa, säger Nathalie som idag är en av Sveriges mest uppskattade mentala coacher.






