DEBATT 2020-05-22 KL. 10:47

Debatt: Dags för muddring?

Debatt: Dags för muddring?
Kungsbackaån är en av vattendragen som riskerar svämma över.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter


Replik på insändare ”Det är att kasta pengarna i sjön” av S-Å Herbertsson i NH 21/4 –20.


Lite historik gällande vår ”fantastiska” Kungsbackaån.


Flödet i ån är cirka 6 till 9 kbm/sekund. Flödet till ån kommer från cirka 200 vattendrag norrifrån, varav den nordligaste ligger i Landvetter.


Vissa vatten har slussar/dammluckor som kan öppnas för att reglera sin vattennivå. Om alla väljer att öppna sina samma dag, drabbar givetvis detta Kungsbacka med eventuell översvämning.



Löpande dialog?


Undrar om ansvarig på Kungsbacka kommun har löpande dialoger med dessa? Vattendjupet i ån varierar på mellan 60 till 80 cm och vid hamntorget har ”gästhamnen” ett djup på cirka 10 cm! Problemet är att det ständiga tillflödet på sand som kommer från norr. Muddring gjordes 1975 och skulle ske var femte år, vilket aldrig hänt (45 år sedan?). Ny utredning? Det gjordes en stor sådan 2015 av extern expert. Vad kostade denna och varför används inte den nu?



Läs också:

Det är att kasta pengarna i sjön

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

De håller liv i det mysiga biblioteket i Idala

De håller liv i det mysiga biblioteket i Idala

Det var nedläggningshotat redan på 1990-talet och det var mycket tack vare Ulla Ahlqvist-Karlsson som biblioteket i Idala överlevde. Över 30 år senare hålls verksamheten vid liv och ansvarig för det som kan vara det minsta biblioteket i Sverige är dottern Josefin Karlsson.