Frillesåsbarnen snuvas på skolbibliotek trots nytt skolbygge.
Föräldrar till elever på Frillesåsskolan är nyfikna på hur kommunen/skolan kommit fram till att placeringen av ett bibliotek är bättre i ett trångt utrymme i ett servicehus för demenssjuka än i en nybyggd skola.
Barnen har rätt till ett skolbibliotek och rätt till ett stort utbud av olika typer av litteratur.
I de första byggritningarna som skolan presenterade för föräldrarna fanns det ett skolbibliotek inritat, i den slutgiltiga planen är skolbiblioteket borta, till synes utan rimlig förklaring. Dyrt att bekosta en bibliotekarie (?) säger ryktet.
Att barn från förskoleklass till nionde klass ska ta sig 500 meter för att sedan korsa en trafikerad 40-väg (som inbjuder till än högre hastigheter) utan övergångsställe är orimligt. Undertecknad har vid flera tillfällen sett såväl ensamma elever som elever i följe med lärare gena över vägen för att komma till biblioteket. Om barnen ska komma säkert över vägen får de gå ytterligare dryga 100 meter förbi biblioteket och korsa vägen vid nästa övergångsställe.
Lärare på skolan har uttryckt oro över att passera vägen utan övergångsställe.
Frillesås, den lilla orten i Kungsbacka kommuns utkant har vid många tillfällen behandlats styvmoderligt trots att frillesåsborna betalar samma skattesats som kungsbackabor.
Barnen i Frillesås har rätt till litteratur och kultur precis som barn i Kungsbacka kommuns mer prioriterade områden!
Stort mörkertal när det gäller hot och våld mot ambulanspersonal
Släpper boken: "Vägen hem till ditt hjärta"
Den tunga säsongen fick nästan drömslutet
"Inte särskilt förvånad över siffrorna"
Villor och radhus ska växa på åkern vid Lillån
Nathalie Steffner, 33, hade det många drömmer om. Villa, familj och företag. Utifrån såg livet nästintill perfekt ut, men inuti var det tomt och ångesten var stor. Var det här verkligen så livet skulle bli? Nej, inte för Nathalie. – Det har varit en resa, säger Nathalie som idag är en av Sveriges mest uppskattade mentala coacher.






