BLÅLJUS 2022-08-07 KL. 09:46

Rattfyllerist fast i trafikkontroll

Av Henrik Laurén

Vid en trafikkontroll på länsväg 158 på söndag morgon greps en man misstänkt för rattfylleri. Mannen blåste positivt i polisens sållningsinstument och togs med för vidare provtagning.

Rattfyllerist fast i trafikkontroll

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Trafikkontrollen skedde i närheten av Klovsten på väg 158. Klockan 9.05 ertappades en bilförare misstänkt för rattfylleri. Bilföraren, en man i 65-årsåldern, blåste positivt, är misstänkt för rattfylleri och togs med för ytterligare provtagning.
Polisen har under helgen uppdagat flera fall av fylleri i trafiken, vilket Norra Halland skrivit om. På fredag kväll greps en man misstänkt för drograttfylleri på Rosengatan. Natten mot söndag greps två misstänkta rattfyllerister i samband med trafik- och fordonskontroller. Det ena fallet skedde på Gottskärsvägen och det andra i Kolla.
– I övrigt har helgen förlöpt jättelugnt i Kungsbacka. Polisen i Halland har under helgen arbetat med ett misshandelsfall i relation, inte i Kungsbacka, samt inbrott och trafikolycka i Halmstad, säger Peter Adlersson, presstalesperson vid polisen i region Väst.


TV-klipp och nyheter

Krönika: Hurra för Europa!
2025-05-09 KL. 13:30
Premium

Krönika: Hurra för Europa!

Tuff omställning när cancern tog Kristins sångröst
NYHETER 2025-05-08 KL. 21:00
Premium

Tuff omställning när cancern tog Kristins sångröst

Hanhalsbon har skapat en föreläsning om vägen tillbaka

Spelet bakom värvningarna
BANDY 2025-05-08 KL. 14:00
Premium

Spelet bakom värvningarna

✔ Dissen mot rivalen ✔ Sommarbandyskolan ✔ Värvningen de missade

Två barn som inte kunde simma kom bort i badhus
NYHETER 2025-05-08 KL. 07:45
Premium

Två barn som inte kunde simma kom bort i badhus

IVO har granskat händelsen

Tränaren om FBK:s nya truppbygge
BANDY 2025-05-07 KL. 20:00
Premium

Tränaren om FBK:s nya truppbygge

✔ Kaptensskiftet ✔ Viktigaste nyförvärvet ✔ Den nya målvaktsduon

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | KRÖNIKOR 2025-05-09 KL. 13:30
Krönika: Hurra för Europa!

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Kungsbackagäng bärgade tyskt krigsflyg ur isen

Kungsbackagäng bärgade tyskt krigsflyg ur isen

Den 2 maj 1945 insåg tre unga tyska flygare att kriget var förlorat. De hade ingen lust att kapitulera i Norge utan nödlandade på isen på Torne träsk. Planet sjönk senare till botten, men 1986 fick en brokig samling äventyrare för sig att det skulle bärgas. Pensionerade polisen och hembygdsforskaren Sune Börjesson berättar här den spännande historien om hur Kungsbacka blev centrum för expeditionen.