Polisen larmades till flera misstänkta rattfyllerier på måndagskvällen.
Sent på måndagskvällen kallades polisen till två rattfyllerier i Kungsbacka kommun. Det första larmet kom in till polisen klockan 22.07.
– Det ringdes in ett tips om att någon körde påverkan. Den bilen larmades ut och vi höll uppsikt efter den men det har inte resulterat i något stopp, säger Hans-Jörgen Ostler, polisens presstalesperson i region Väst.
Klockan 22.52 fick polisen ett till larm om ett misstänkt rattfylleri i centrala Kungsbacka.
– Där blev en man i 30-årsåldern medtagen misstänkt för rattfylleri, säger Hans-Jörgen Ostler.
Hanhalsbon har skapat en föreläsning om vägen tillbaka
✔ Dissen mot rivalen ✔ Sommarbandyskolan ✔ Värvningen de missade
IVO har granskat händelsen
✔ Kaptensskiftet ✔ Viktigaste nyförvärvet ✔ Den nya målvaktsduon
Den 2 maj 1945 insåg tre unga tyska flygare att kriget var förlorat. De hade ingen lust att kapitulera i Norge utan nödlandade på isen på Torne träsk. Planet sjönk senare till botten, men 1986 fick en brokig samling äventyrare för sig att det skulle bärgas. Pensionerade polisen och hembygdsforskaren Sune Börjesson berättar här den spännande historien om hur Kungsbacka blev centrum för expeditionen.