BLÅLJUS 2024-04-06 KL. 10:15

Misstänkt drograttfylla på Spårhagavägen

Av Malin Söderlind

Natten till lördagen stoppas en bil i Tråkärrsslätt på Spårhagavägen. En man i 18-19-års åldern misstänks för drograttfylla och får följa med för blodprovstagning.

Misstänkt drograttfylla på Spårhagavägen
Arkivfoto: Norra Halland

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

– Det här var klockan 04:43 och vid den tiden är det inte jättemycket andra larm, så vi brukar stoppa det mesta som är ute och rullar och gör kontroller. Här var det en patrull som gjorde ett egeniniterat fordonsstopp. Mannen född 05 misstänks för drograttfylla och fick följa med för blodprovstagning, berättar August Brandt, polisens presstalesperson region väst.



Här är kantspelarens nya klubb
HANDBOLL 2026-05-20 KL. 15:16
Premium

Här är kantspelarens nya klubb

Onsalavägen stoppas av gamla stenmurar
NYHETER 2026-05-20 KL. 09:49
Premium

Onsalavägen stoppas av gamla stenmurar

Motståndarna fick återigen framgång i domstol

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Lämnade USA för Åsa – ville ge barnen tryggare liv

Lämnade USA för Åsa – ville ge barnen tryggare liv

Strax innan pandemin bröt ut och stängde världen tog familjen ett stort beslut. De bestämde sig för att lämna USA och flytta till Sverige. Nu bor de sedan sex år tillbaka vid havet i Åsa. – Jag är så tacksam för att vi flyttade, säger Emily Bender Petrov.