BLÅLJUS 2023-04-09 KL. 14:30

MC-förare fastklämd – fick fordonet över sig

Av Anton Lorentzson

Räddningstjänsten fick ett larm om en fastklämd person under påskdagen. En MC-förare ska ha gått omkull och fått motorcykeln över sig.

MC-förare fastklämd – fick fordonet över sig

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Larmet kom in vid 13.30-tiden på påskdagen. Det handlade om en person som gått omkull med sin motorcykel och fått fordonet över sig. Olyckan skedde vid Gamla Tostaredsvägen i Fjärås, mellan sjöarna Lygnern och Skärsjön.
– Föraren var vaken och talbar och ringde själv in olyckan. Men han fick inte bort motorcykeln som hamnat över honom. Han var lite svår att hitta initialt, men nu har vi funnit honom, säger Daniel Svensmark, larm- och ledningsoperatör på räddningstjänsten Storgöteborg.

Olyckan skedde i ett skogsområde och har således ingen påverkan på trafiken. Även ambulans är på plats, men det är oklart om MC-föraren behöver föras till sjuhus. Föraren ska ha suttit fast i ungefär en timme.

Föraren, en äldre man, har förts till sjukhus med mindre skador såsom ont i ett knä och lättare sårskador i huvudet, skriver polisen på sin hemsida strax efter 15-tiden. Det finns ingen misstanke om brott, enligt polisen.



Krönika: Hurra för Europa!
KRÖNIKOR 2025-05-09 KL. 13:30
Premium

Krönika: Hurra för Europa!

Tuff omställning när cancern tog Kristins sångröst
NYHETER 2025-05-08 KL. 21:00
Premium

Tuff omställning när cancern tog Kristins sångröst

Hanhalsbon har skapat en föreläsning om vägen tillbaka

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2025-05-10 KL. 18:05
Lärorikt om hemberedskap

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Kungsbackagäng bärgade tyskt krigsflyg ur isen

Kungsbackagäng bärgade tyskt krigsflyg ur isen

Den 2 maj 1945 insåg tre unga tyska flygare att kriget var förlorat. De hade ingen lust att kapitulera i Norge utan nödlandade på isen på Torne träsk. Planet sjönk senare till botten, men 1986 fick en brokig samling äventyrare för sig att det skulle bärgas. Pensionerade polisen och hembygdsforskaren Sune Börjesson berättar här den spännande historien om hur Kungsbacka blev centrum för expeditionen.