TV-klipp och nyheter

BLÅLJUS 2024-10-25 KL. 11:45

Lastbil och TMA-bil i krock på E6 – stor trafikpåverkan

Av Johanna Simonsson

Räddningstjänsten larmades på fredagen till en trafikolycka på E6 där en lastbil kört in i en TMA-bil. En fil är avstängd och arbetet på platsen väntas vara färdigt vid midnatt.

Lastbil och TMA-bil i krock på E6 – stor trafikpåverkan
En lastbil och en TMA-bil krockade på fredagsförmiddagen på E6. Foto: läsarbild

Larmet om att flera fordon var inblandade i en trafikolycka på E6 vid Sandsjöbacka kom in klockan 11.36 på fredagen.

– Vi är precis framme på platsen. Olyckan är i södergående riktning. Det är två större fordon, säger Sara Rosenqvist, på räddningstjänsten Storgöteborgs larm-och ledningenscentralen klockan 11.45.

Uppdatering klockan 12.00

Enligt räddningstjänsten är det två lastbilar som krockat och de arbetar med ett omfattande dieselläckage. Räddningstjänsten hade inga uppgifter kring hurvida vägen är avstängd.

– Men trafiken är påverkad i södergående riktning, säger Rosenqvist.

Det finns i nuläget ingen prognos på hur länge arbetet kommer pågå.

Uppdatering klockan 12.25

– En lastbil ska ha kört in i en TMA-bil. Det finns inga uppgifter om personskador. Vi är på plats för att hjälpa till att dirigera om trafiken, säger Adam Isaksson Samara, polisens presstalesperson i region Väst.

Räddningstjänsten hade 13.15 lämnat platsen men filen var fortfarande avstängd. Enligt Trafikverket kommer arbetet fortgå till klockan 18 på fredagskvällen. Trafikverket hänvisar istället resenärer att åka väg 158.

Uppdatering klockan 15.20

Enligt Trafikverket har lastbilen läckt ut mycket diesel som måste saneras. Arbetet beräknas ta längre tid än man först trodde.

– Sluttiden för saneringsarbetet är preliminärt vid midnatt, då man beräknar att filen kan öppna. Det kan också gå snabbare än så eller ta längre tid, så man kan inte räkna med att man kommer kunna köra som vanligt på vägen vid midnatt, säger Katarina Wolffram som är presskommunikatör på Trafikverket.

Klockan 16.20 rapporteras om långa köer, som börjar cirka en kilometer efter infarten till söderleden och sträcker sig fram till olycksplatsen vid Sandsjöbacka.



TV-klipp och nyheter

Sporthelgen i korthet
SPORT 2025-03-17 KL. 09:32
Premium

Sporthelgen i korthet

Nobbade spel högre upp – poängkungen stannar
ISHOCKEY 2025-03-16 KL. 18:22
Premium

Nobbade spel högre upp – poängkungen stannar

Det var inte enda presenten till Hanhalssupportrarna

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | SPORT 2025-03-17 KL. 09:32
Sporthelgen i korthet

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Tristan, 11 år, dog – nu öppnar föräldrarna upp om sorgen

Tristan, 11 år, dog – nu öppnar föräldrarna upp om sorgen

Det fanns bara en sak i huvudet när Mikael och Sofia Schött klev innanför dörrarna. När de öppnas igen och de promenerar ut genom dem så ska de kliva ut ur den här mardrömmen allihopa tillsammans. De vaknade utan sin älskade Tristan. Det var tio år sedan – nu är de redo att berätta sin historia om hur man faktiskt tar sig vidare.