En fortkörning på E6:an under lördagskvällen ledde till att en person blev av med körkortet.
Det var strax innan halv nio på kvällen som en polispatrull uppmärksammar att en förare kör väldigt fort på E6:an i höjd med Sandsjöbacka.
– Det var en man i 25-årsåldern som körde i 178 kilometer i timmen, säger polisens presstalesperson Johan Håkansson.
Mannen blev av med körkortet direkt.
Tidigare under kvällen uppmärksammades en annan trafikincident på Varbergsvägen i Fjärås. Det var en trafikant som uppmärksammade att en bilförare körde vingligt och ringde polisen. Polisen kunde sedan påträffa bilisten som är en kvinna i 55-årsåldern. Hon fick blåsa men visade inga tecken på att vara påverkad. Däremot misstänks hon nu för vårdslöshet i trafik.
✔ Kampen mot klockan ✔ Skadan ✔ Drömmarna
Råkar du ha en stålbrynja eller medeltida soldatkläder i garderoben? Då är du välkommen till riddarbatalj i Frillesås i sommar. Bakom evenemanget står en dansk historiker som blev så fascinerad av riddarkulturen att han skaffade full rustning och lärde sig rida. – Folk förstår inte idag vad det innebar att vara en riddare!


