En bilist körde in i en lyktstolpe och skadade staket längs flera gator i Kolla på fredagseftermiddagen. Mannen, som är i 30-årsåldern, misstänks för flera brott.
Larmet kom till polisen vid 12.30 efter att förbipasserande sett en bilist köra in i en lyktstolpe. Flera vittnen berättade att bilen kört mycket fort på en 30-väg, kört upp på gångbanor och kört ner staket längs bland annat Guldgubbegatan och Lundgrens gata.
När polisen kom till platsen stod bilen övergiven längst in på Guldgubbegatan vid grönområdet. En stund senare kom nya uppgifter om att mannen var tillbaka i området, nu på cykel.
Polisen omhändertog mannen enligt lagen om berusade personer. Händelsen utreds som skadegörelse, olovlig körning och smitning. Kommunen är målsägande för den skadade lyktstolpen.
Serien om vårt rättssystem går vidare
I en fruktansvärd storm i januari 1920 går ångfartyget Macona under på revet utanför Nidingen. 49 besättningsmän omkommer – bara en enda man överlever genom att klamra sig fast i masttoppen i vinterkylan. Nu berättar Frillesåsförfattaren Carl-Magnus Stolt den dramatiska historien.