Andrea Thorisson har valt att lämna Kungsbacka DFF och flyttar hem till Skåne igen. Anledningarna är flera, men en av dem är att de ekonomiska förutsättningarna påverkade hennes engagemang negativt.
FOTBOLL. Norra Halland har tidigare skrivit om att Emma Kullberg valt att lämna Kungsbacka DFF för spel i Örebro. Nu meddelar klubben att även Andrea Thorisson valt att se sig om efter en annan klubb.
Hon kom till KDFF 2018 efter två år i FC Rosengård. Nu flyttar spelaren hem till Skåne igen och är klar för spel i allsvenskan med IF Limhamn Bunkeflo nästa säsong.
– Det känns bra att komma hem igen. Min familj och mina syskon finns där och det ska bli skönt att få uppbackning från mina nära, säger hon.
Beslutet har även att göra med situationen i klubben utanför fotbollen som har påverkat henne negativt.
– Förutsättningarna hade kanske varit annorlunda om kommunen valt att backa KDFF ekonomiskt, säger Andrea Thorisson.
Fyra nyförvärv är på väg in i KDFF. Två av dem heter Hanna Spets, som kommer från fyra år med spel i amerikansk collegefotboll och Emilia Hjertberg som närmast spelat fyra år i Växjö DFF som i slutet av 2017 gick upp i allsvenskan.
Läs mer om Kungsbacka DFF trupparbete i morgondagens tidning.
Utredning för att klara minskade elevkullar
Hans Qvant är starkt kritisk mot vissa beteenden på E6
Hon har drivit kaféer i 40 år. Men drivet finns fortfarande kvar och hon älskar att jobba. Nästa steg blir att öppna Condeco i Kungsbacka. – Gästen ska känna att vi är på tå, våra anställda ska vilja göra mötet på 60 sekunder till något bra, säger Eva Olsson