NYHETER 2026-03-09 KL. 09:42

Män stal från butik – begärs häktade

Av Johanna Simonsson

Två män greps efter att ha misstänkts för stöld av varor värda 12 000 kronor. Nu begärs männen häktade

Män stal från butik – begärs häktade
Polisen larmades efter att två män misstänks stulit varor för 12 000 kronor. Arkivfoto: Norra Halland

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Det var på fredagseftermiddagen vid 17.30 som de greps.

– Två herrar greps på Rusta vid klockan 17.20. De hade tillgripit varor för 12 000 kronor, säger Ulf Eriksson, stationsbefäl i Kungsbacka.

De båda männen, en i 30-årsåldern och en i 35-årsåldern misstänks också för en stöld i Varberg några dagar innan de slog till i Kungsbacka. De begärs nu båda häktade, misstänkta för de båda stölderna.



LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | SPORT 2026-03-08 KL. 23:06
Sporten i korthet

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Mer än bara politik när paret träffades första gången

Mer än bara politik när paret träffades första gången

Det var det första politiska mötet för Helena Storckenfeldt. Men också första gången hon träffade blivande maken Axel. Nu är de båda heltidspolitiker och dessutom gifta. – Vi har blivit duktiga på att inte prata politik hemma, säger Helena.