Foto: Hanhals Kings
Centern Emil Backman gjorde en match i Hanhals Kings-tröjan 2017/18. Nu är 20-åringen första nyförvärvet till hösten.
ISHOCKEY. Hanhals Kings gjorde sitt sista ispass under torsdagskvällen. Timmarna senare presenterade kommande säsongs första nyförvärv. Det är Emil Backman, som spelat en match i Hanhals Kings säsongen 2017/18, som blir en permanent Hanhalsspelare.
Centern kommer närmast från Tyringe där han på 34 matcher stod för 13 poäng fördelat på tio mål och tre assist. Det gav en nionde plats i Tyringes interna poängliga. Plus/minus-statistiken var inte smickrande – 20-åringen landade på minus 13.
– Det är en mycket spelskicklig center som jag ser stor potential i och han kommer att passa perfekt in i vår spelidé, säger Hanhalstränaren Niclas Högberg i ett pressmeddelande.
"Jag kommer att sakna många"
"98 procent av alla vi möter är positiva"
I en fruktansvärd storm i januari 1920 går ångfartyget Macona under på revet utanför Nidingen. 49 besättningsmän omkommer – bara en enda man överlever genom att klamra sig fast i masttoppen i vinterkylan. Nu berättar Frillesåsförfattaren Carl-Magnus Stolt den dramatiska historien.