HANDBOLL 2020-03-11 KL. 16:11

Aranäspubliken kan snuvas på avslutningen

Både HK Aranäs herr- och damlag spelar viktiga matcher i Aranäshallen i helgen. Två matcher som kan spelas inför tomma läktare.

– Så länge det inte kommer nya direktiv så kommer vi att göra det, säger klubbchefen Rickard Eriksson.

Aranäspubliken kan snuvas på avslutningen
Arkivbild.



HANDBOLL. Coronaviruset har gjort att flera sportarrangemang och större sammankomster har totalförbjudits i Italien. Nu har Folkhälsomyndigheten gått ut med att inga allmänna sammankomster med fler än 500 personer ska få hållas.

Norra Halland når klubbchefen Rickard Eriksson när han sitter i spelarbussen på väg till herrarnas bortamatch mot Lindesberg.

– Vi har följt rapporteringen och kommer att följa de restriktioner som regeringen kommer att gå ut med, säger Eriksson.

Spelas inför tomma läktare


På lördag spelar damerna den sista matchen för grundserien. Seger där samtidigt som Hallby förlorar så är kvalplatsen säkrad. Herrarna i sin tur har chansen att knipa direktplatsen till handbollsligan mot Amo på söndag.

Nu riskerar båda matcherna att spelas inför tomma läktare.

– Så länge det inte dyker upp andra direktiv från regeringen och myndigheterna så kommer vi att göra det, säger Eriksson.

Finns det någon risk att matcherna inte spelas över huvud taget?

– Det vet jag inte. Vi kan inte göra annat än att planera utefter att matcherna kommer att spelas och att publiken kommer att kunna strömma till. Sedan får vi följa handbollsförbundet rekommendationer, säger Eriksson.

Vad säger de rekommendationerna?

– Det har gått ut generella rekommendationer att personer som har varit i riskområden inte bör komma till arrangemangen och att tvätta händerna.

Hur kan ni som förening säkerställa att personer som vistats i riskområden inte kommer in på läktaren?

– Det kan vi inte göra. I ett sådant här läge är det upp till varje människa att följa de restriktioner som finns och det tycker jag att alla bör göra.

Oklart för kvällens match


Herrarnas match mot Lindesberg i kväll tror Eriksson kommer att spelas. Huruvida det blir med eller utan publik oklart.

– Det kan eventuellt spelas inför en mindre publik eller ingen publik alls, säger Eriksson.

Läs fler handbollsnyheter här. 

Krönika: Älskade lucia
KRÖNIKOR 2025-12-12 KL. 14:00
Premium

Krönika: Älskade lucia

Nu faller träden för nya Onsalavägen
NYHETER 2025-12-12 KL. 12:15
Premium

Nu faller träden för nya Onsalavägen

Snabba ryck för att hinna färdig innan arkeologerna ska till

Efter fartygskollisionen – befälhavare döms
NYHETER 2025-12-11 KL. 13:03

Efter fartygskollisionen – befälhavare döms

”Alla inblandade hade väldigt stor tur”

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | KRÖNIKOR 2025-12-12 KL. 14:00
Krönika: Älskade lucia
Premium | NYHETER 2025-12-12 KL. 12:15
Nu faller träden för nya Onsalavägen
Premium | NYHETER 2025-12-12 KL. 11:45
Fordonselever lussade utanför skolan

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Från planta till företag – Mikaels heta hobby

Från planta till företag – Mikaels heta hobby

En inköpt chiliplanta när Mikael Oskarsson var 15 år blev starten på hans chiliresa. Efter år av förberedelser drog han igång sin egen tillverkning av chilisås i Mulles Chili förra året.